Tea Taruste, kaasautor • 18. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Tööjõud trellide tagant

"Ega meil spetsialiste nii palju kinni istu, et saame kohe vaevata mehed tööle saata," naerab ASi Eesti Vanglatööstus juht Voldemar Nellis ja lisab, et töötamine vanglatööstuses on vabatahtlik ja soovijatele õpetatakse amet selgeks.

Vanglatööstuse töö on võrreldav tavalise äriühinguga, ent eesmärk on erinev. Büroojuhi Marlen Vaheri sõnul on ettevõte loodud kinnipeetavate tööhõive efektiivsemaks organiseerimiseks ning kaasajastamiseks. "Põhieesmärk on hõivata kinnipeetavaid kooskõlas justiitsministeeriumi arengukavaga, tagada neile kutsealane ettevalmistus ja töötingimused ning toota konkurentsivõimelist toodangut," selgitab Vaher.

Seitse aastat tegutsenud sajaprotsendilise riigiosalusega AS Eesti Vanglatööstus toodab mitmekesises valikus õmblustooteid, puittooteid, metallitooteid ning osutab liivapritsi- ja värvimisteenuseid, pakkimis- ja komplekteerimisteenuseid, pesumajateenust jpm. Voldemar Nellise sõnul on tegemist ainulaadse ärivormiga kogu maailma vanglate kontekstis. "Enamasti püütakse rakendada kõiki kinnipeetavaid ja seetõttu on efektiivsus ikka väga väike. Eestlaste vanglatöö korraldamise kogemusest on huvitatud ka lätlased," selgitab Nellis.

Ettevõtte omatoodang on firma Stoveman kaubamärgi all müüdavad saunaahjud, kaminahjud, šašlõkivannid, grillid, koerakuudid.

Praegu töötavad kinnipeetavad Harku, Murru, Tartu ja Tallinna vanglates. "Tänavu Jõhvis avatud Viru Vanglas on veel mõned rendipinnad tööstusettevõtetele, kes kinnipeetavaid oma töötajaina näevad," räägib Nellis ega kiirusta täpsustama, kes on need kuus ettevõtet, kellel tootmine vangla territooriumil käib.

Mai keskel sõlmisid koostööleppe AS Eesti Vanglatööstus ning teras- ja metallkonstruktsioone valmistav Palu Steel. Nädala eest Kohtla-Järvel uue 500 m2 tootmistsehhi avanud Palu Grupp OÜ juhataja Vjatšeslav Palu kinnitab, et tootmiseks Viru Vanglas on nad rentinud 2000 m2 tootmispinda. Ta on kindel, et koostöö Viru Vanglaga võimaldab suurendada tootmismahtusid ja laiendada koostööd allhangete osas. Palu sõnul plaanitakse esialgu investeerida 5 miljonit ning kokkuleppe kohaselt on neil kohustus pakkuda tööd 40 kinnipeetavale. Uute keevitajate koolitamiseks sisustatakse vanglas õppeklass, koolitust korraldab Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus.

"Meil on palju tööd, mis ei nõua kõrget kvalifikatsiooni. Ma usun, et vanglatööjõud sobib meile väga hästi: nad on regulaarselt tööl, et tarbi alkoholi," loetleb Palu põhjuseid, miks kinnipeetavate palkamise kasuks otsustati. "No siin Ida-Virumaal on ikka suurem osa, kes võiks tööle tulla, joodikud." Palu räägib, et kinnipeetavad hakkavad saama 4000-8000kroonist brutopalka. "See pole vähe, neil ei ole ju kulutusi, mis vabaduses viibijatel," lisab ta.

Nellise sõnul ei ole keskmisest palgast vanglas õige rääkida: "Kui kinnipeetavad on alguses väljaõppel, siis on palk vastavalt seadusele minimaalne ehk 20% alampalgast. Olgem ausad, siis ei toodeta ka lisaväärtust, vaid ettevõttele on tegemist kuludega. Samas võivad meie parimad spetsialistid teenida ka 7000-8000 krooni."

Ehkki rendipinnad ja tööjõud on vanglas mõnevõrra odavamad, elimineerivad Nellise sõnul selle suhtelise odavuse töö väiksem efektiivsus ja mitmed piirangud. Ettevõtjal tuleb täita vangistusseadusest tulenevaid iseärasusi, ta peab arvestama kinnipeetavate režiimiga, ka on terava kontrolli all kõik transpordi ja logistikaga seonduv. "Aga tegutsevad ettevõtted hindavad seda, et neil on garanteeritud tööjõud, kes igal hommikul tööle ilmub. Eriti oluline oli see siis, kui tööjõupuudus suur oli," räägib Nellis.

Rautakesko müüb Vanglatööstuse tooteid alates 2005. aastast. Koostöö on sujunud hästi. Meil on müügil nende valmistatud suitsu- ja saunaahjud. Populaarseimad mudelid ongi just saunaahjud.

Põhiliselt on klientide tagasiside olnud positiivne. Ega paljud kliendid teagi, et tegemist on vanglates toodetud asjadega, kuna müügis on need tooted Stovemani nime all.

Autor: Tea Taruste

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt