Riik võitis eelmisel aastal 95% tsiviilkohtuasjadest

19. juuni 2008, 10:51

Justiitsministeeriumis valminud ülevaate
kohaselt võitis riik 2007. aastal suurema osa tsiviilasjadest, samas on riigi
kulutused lepingulisele õigusabile vähenenud võrreldes 2006. aastaga ligi poole
võrra.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Marko Aaviku sõnul oli ülevaate eesmärgiks informeerida valitsust ministeeriumide, maavalitsuste ja riigikantselei poolt 2007. aastal osaletud kohtuasjadest, milles saadi jõustunud kohtulahend, teatas justiitsministeerium.

„Kui 2006. aastal oli kokku 1406 jõustunud lahendiga asja, siis eelmisel aastal oli jõustunud lahendeid 1592,“ ütles Aavik. „Samas on riigi poolt lepinguliste esindajate teenustele kulutatud summa peaaegu poole väiksem kui sellele eelneval aastal – 2007. aastal olid vastavad kulutused veidi üle 4 miljoni krooni, samas kui 2006. aastal oli see summa üle 7,6 miljoni krooni.“

„Väga positiivne on, et tsiviilkohtumenetluses võitis riik 95% kohtuasjadest,“ tõdes Aavik. „Samas näitab ligemale kolmandik kaotatud haldusasjadest seda, et arenguruumi korrektse haldusmenetluse saavutamiseks veel on.“

Aaviku sõnul kavandavad ministeeriumid kohtuvaidluste vähendamiseks mitmeid meetmeid. „Näiteks kavatsetakse muuta ja täiendada õigusakte ja nende rakendusakte, tagada kvaliteetsema haldusmenetluse saavutamiseks juriidiline nõustamine alates menetluse alustamisest, samuti viiakse läbi regulaarseid õigusalaseid koolitusi,“ selgitas Aavik.

Aavik rõhutas, et kuna kohtusse pöördumine on isiku põhiseaduslik õigus, siis on kohtuvaidluste hulka iseenesest keeruline vähendada, sest kuigi esineb ka põhjendamatuid kaebusi, peavad kohtud neidki menetlema. „Kuid eelpool nimetatud meetmetega on siiski võimalik luua eeldusi kohtuvaidluste vähendamiseks, samuti saab kohtuasjade arvu vähendamist reaalselt mõjutada läbi tõhusama haldusmenetluse läbiviimise riigiasutuste poolt,“ ütles Aavik.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2008, 10:49
Otsi:

Ava täpsem otsing