Ralf-Martin Soe • 19. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Välisinvestorid lahkuvad Eestist

"GT Trading müüb transiidiäri Trafigurale (maailma üks suuremaid transiidifirmasid - toim)," ütles Alexela Terminali ja Alexela Logisticsi nõukogu liige Ilkka Henrik Kokko, kes väljub sellega Eesti transiidiärist, kaotades sadu Eestisse investeeritud miljoneid.

"Ma räägin väga suurest rahast, mis läks kaduma," sõnas Kokko. Mees on eelnevalt vältinud meediaga suhtlemist, aga nüüd tundis, et peab oma pahameele välja valama.

"Te peaksite oma peaministrilt küsima, miks miljardeid investeerinud välisinvestoritel tõmmatakse nahk üle kõrvade," tõdes Kokko, kes varsti pole enam Alexela suurima aktsionäri GT Logisticsi omanik ega Alexelaga seotud ettevõtete nõukogu liige. Mees lausa palus, et tema pahameel peaministri suhtes ära trükitaks. "Kõik kannatavad, aga mitte keegi ei julge tõtt välja öelda," lisas Kokko.

Veel hiljuti otsustas ta investeerida Paldiskisse ja Sillamäele, mis osutus mehe sõnutsi katastroofiks. "Ma väljun kõigist Eestiga seotud tegevustest," ütles Kokko ja kahetses, et ta viie aasta eest ärid Lätist Eestisse üle tõi. Mees lisas, et ka teistes valdkondades on Eestisse investeerimine väga keeruliseks muutunud. "Me oleme kaalunud isegi Eesti valitsuse kohtusse andmist. Ma leiaksin 100-200 ärimeest, kes sellega kaasa tuleksid. Näiteks Hollandis oleks peaminister sellise majandusliku tegevuse eest ammu maha võetud," lisas ta.

Eelmisel nädalal tõstis Heiti Hääle juhitav Alexela Logisticsi suurim omanikfirma GT Logistics (omab pea poolt valdusfirmast Alexela Logistics) aktsiad Läti Hansapanka kliendikontole. See samm tehti tõenäoliselt selleks, et Ilkka Kokko firmale GT Trading kuulunud vähemusosalus läheks üle enamusosanikule, maailmanimega transiidifirmale Trafigura. Alexela Logisticsi juht Heiti Hääl ja Trafigura esindajad olid Kokko väljumisest rääkides olulisemalt kidakeelsemad.

"ASi Alexela Logistics omanikeringis muutust toimunud ei ole. Põhjust, miks GT Logistics oma pangakontodega Lätti on kolinud, ei oska kommenteerida," ütles Alexela Logisticsi juhatuse esimees Heiti Hääl. Sama kinnitas ka suurima aktsionäri, maailmamastaabis transiidifirma Trafigura pressiosakond: "GT Logistics BV ei plaani müüa oma osalust, vaid lihtsalt liigutas osakute kontot."

Ilkka Henrik Kokkole kuuluva GT Tradingu Soome koduleht on juba pikemat aega maas ja sinna helistades öeldakse, et Alexela Logisticsi nõukogu liiget ja GT Tradingu omanikku Ilkka Henrik Kokkot pole sellelt numbrilt võimalik tabada "GT Tradingu äri on üle kandunud Naverali. Härra Kokko ei tööta Naveralis," vastatakse GT Tradingule kuulunud üldnumbrilt ja antakse Kokko mobiilinumber. Naveral moodustati aktsiate ülekandmiseks Trafigurale.

GT Tradingul on ka teine seos Eestiga. Selle tütarfirmast GT Oilist on saanud korralik pankrotipesa. Vahepeal poolt tanklaketist Olerex omanud firma on praeguseks Eestis pillid kotti pannud, kuna Krediidiinfo andmetel on ettevõtte pankadele võlgu umbes kümme miljonit krooni.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt