ÄP fototoimetus • 19. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Võidaks Narva Eestile tagasi

Tänane Äripäev kirjutab lokkavast korruptsioonist ühes kohalikus omavalitsuses, Narva linnas.

Linnavara on kinnistute näol antud, või pigem kanditud, linna osalusega sihtasutustele või mittetulundusühingutele, kust need on edasi müüdud kitsa ringi sugulaste-sõprade-tuttavate firmadele.

Selleks viimaseks toiminguks pole enam linnavolikogu liikmete nõusolekut vaja.

Äripäeva toimetuse arvates on korruptsioon Narvas sedavõrd suureks kasvanud, tegelased enneolematult aplaks muutunud, et see paistab lõpuks Tallinna kätte.

Eelmisel nädalal vahistati - tõsi, vaid kaheks päevaks - Narva linna majandusameti juht Arkadi Nikolajev.

Läbi otsiti ka abilinnapea Sofia Homjakova kabinet. Need on tõsised, aga põhjendatud riigivõimu aktsioonid kohaliku omavalitsuse vastu.

Selge on see, et palju riik ja eestlased Narvast ikka teavad - piirijärjekorrad, Narva Elektrijaamad, Kreenholmi Manufaktuur vast ehk.

Tavakodanik või ka tavariigiametnik on pärast Eesti taasiseseisvumist Narvas käinud korra või paar.

Sisuline kultuuriautonoomia on lasknud Narva juhtidel segamatult tegutseda - kuni ootamatult hakkasid kinnisvarahinnad tõusma, ja ka Narvas.

Heureka! - miks mitte selle pealt kasu lõigata.

Narva linnavolikogu esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul ei huvitanud 1990. aastatel, kui asi oli tõeliselt hull, Narva kedagi. Võimalik, et see on tõsi. Ilmselt on jõukuse tõusuga avardunud ka korruptantide mängumaa, linnavara abil taskuaetavad summad on kordades kasvanud, et see torkab silma.

Et julgeme seda korruptsiooniks nimetada, sellele annab alust, et nn konkursside võitjate hulgas on väga kitsas ring inimesi ja nende firmasid.

Miks on kogu aeg nii, et praktiliselt pole investoreid mujalt Eestist, ei Skandinaaviast, Venemaalt ega teistest välisriikidest?

Teisest küljest näitab see, et enamus tõsistest ettevõtjatest ei ole nõus sellistesse skeemidesse investeerima ja niisugune korruptiivne ettevõtluskeskkond peletab ausad ettevõtjad linnast eemale, mis on halb.

See annab negatiivse signaali mitte ainult Narva, vaid paratamatult terve Eesti kohta.

Kaudne tõend korruptsiooni kohta on ka linnas liikuvad kuulujutud, et ilma teatud meeste dobro'ta linna tellimused ei liigu.

Sestap peavad riigi jõustruktuurid rohkem dessante Narvasse tegema, et Narva tagasi võita.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt