Teaduse abil üliinimeseks II

25. juuni 2008, 11:50

2. Telekineesi võime

Mõned superkangelased suudavad telekineetiliste võimete abil liigutada asju vaid mõtte jõul. Kas ka selle võime suudab teadus meile anda?

Massachusettsis asuv ettevõte Cyberkinetics Neurotechnology Systems töötab tehnoloogia kallal, mis võimaldaks halvatud inimestel suhelda oma ümbrusega vaid mõtete jõul. Liikumist kontrollivasse ajukeskusesse paigutatakse sensor. Sellest tulevaid signaale vahendab kogu süsteemi võtmeks olev arvuti.

Sensor tuvastab signaalid, mida aju normaalolekus saadaks liigutuskäskudena kehasse. Liikumisvõimetute käte või jalgade asemel jõuab info aga arvutisse, mis selle ümber töötleb ning selle põhjal tegutseb, näiteks vahetab telekaprogrammi või kustutab laelambi.

USA toidu- ja ravimiamet on tehnoloogia juba heaks kiitnud ning Cyberkinetics loodab selle turule tuua juba lähema kolme kuni viie aasta jooksul.

3. Ämblikmehe võimed

Ämblikmees suudab ronida mööda seinu ning teha muid trikke, mida suudaks ehk ämblik, kuid kindlasti mitte luust ja lihast inimene. Oma hämmastavad võimed olevatki ämblikmees saanud radioaktiivse ämbliku hammustuse teel.

Selgub, et tänapäeva teadus ei pruugigi olla kuigi kaugel sellest, et inimestele tõepoolest ämbliku võimed anda. Lahenduseks on kõikvõimas nanotehnoloogia, täpsemalt nanotorud ja nanoliim.

Kinganööride asemel kasutatavatele krõpsuribade sarnase materjali saab valmistada ka nanotorukestest. Väga väikeste mõõtmete tõttu suudab selliste nanokrõpsudega varustatud ronija haakida ennast peaaegu igasuguse materjali külge ning seda isegi vee all.

Nanokrõpse arendav Itaalia teadlane Nicola Pugno usub, et juba aastaks 2010 valmistatakse kindad ja saapad, mille abil saab inimene mööda lage ringi liikuda.

Teaduse abil üliinimeseks I

Teaduse abil üliinimeseks III

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2008, 12:21
Otsi:

Ava täpsem otsing