Sirje Rank • 25. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Eesti ja Soome sulavad kokku

Raportis on 55 ettepanekut kahe riigi tihedamaks koostööks ja visioon regiooni arengust aastal 2030. Lennukamate ideede seas on Eesti-Soome ühised kosmosetehnoloogia ja polaaruuringud ning Davosi-laadne poliitilise ja ärieliidi foorum Euroopa probleemide lahkamiseks.

"Peaministrid ei andnud meile ette ühtegi tingimust," ütles Gunnar Okk. Lähtekohaks oli praegune reaalsus, kus nii Eesti kui ka Soome on üleilmses konkurentsipildis piiratud ressurssidega väikesed maad, mis jäävad majandusarengu kuumematest piirkondadest kõrvale ning on mujal maailmas peaaegu tundmatud. Jõud tuleb liita.

"Mulle meeldib väga energiaalase koostöö ettepanekute pakett," kiitis peaminister eile Helsingis. "Need on julged ideed ja hästi läbi mõeldud," ütles Ansip.

Raport käsitleb Eestit ja Soomet ühtse energiavarustuse piirkonnana, kus investeeringuid tuuma- ja taastuvenergiasse võiks teha ühiselt ning põhivõrguettevõtted tulevikus liita.

"Toetame soojalt," kiitis mõtet ka Soome Fingrid OY juht Jukka Ruusunen ning ärgitas Eesti valitsust elektriturgu avama enne 2013. aastat. "Kui pole vaba turgu, pole ka integreerimist," ütles ta.

Ansipi sõnul ei saa aga ükski integreerumisprojekt nagunii valmis kiiremini, kui elektriturg Eestis avaneb. Ise kiitis peaminister hoopis koostöösoovitust Eesti tuumajaama projektis. "See väärib läbitöötamist," ütles ta.

Samas jäi peaminister Aasia kaupade transiidi osas skeptiliseks, märkides, et pikad piirijärjekorrad on Soomes väga terav avaliku arutelu teema.

"Eesti majandusele on Venemaast hoopis olulisemad suhted Soome ja Rootsiga," ütles ta.

Raport visandab Eesti ja Soome väga tihedalt põimunud koostööd teadusest ja turismist transpordi ja sisejulgeolekuni, läbiv idee on tööjaotus. Juba koolide õppekavadest võiks koostöö alata, haridus- ja teadusruum olla üks.

Tööjõuprobleemigi annaks koos lahendada - kaardistada mõlema vajadused ja leida tööjõud välismaalt.

"Ei maksa mõelda rivaalitsemisele, vaid sellele, kuidas koos kasu saada," ütles Ansip.

Okki sõnul oli talle raporti koostamisel üllatuseks, kui puudulik on kahe riigi vahel liikuv teave, sealhulgas teineteise edusammudest.

"Suurim võimalik kitsaskoht (ideede elluviimiseks - toim) ongi ebapiisavast infost põhjustatud usaldamatus ja valed hoiakud," ütles Okk.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt