EURO1960: Prantsusmaa

Martin Hanson 26. juuni 2008, 12:57

1960. a. EM-il avaldas soovi osaleda 17 riiki.
Peale ühte eelringi mängu, milles Tšehhoslovakkia alistas kahe mängu kokkuvõttes
Iirimaa 4:2, jäi sõelale 16 riiki: Austria, Bulgaaria, Hispaania, Jugoslaavia,
Kreeka, Norra, Nõukogude Liit, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rumeenia, Saksa DV,
Taani, Tšehhoslovakkia, Türgi ja Ungari.

Nagu ka FIFA jalgpalli MM, olümpiamängud ja Euroopa klubide meistrivõistlused oli ka EURO trall prantslase väljamõeldud. Meheks oli seekord Henri Delaunay, Prantsuse jalgpalliliidu peasekretär. Delaunay plaan oli panna meistrivõitlused käima juba 1927 aastal, kui sai UEFA kongressil heakskiidu täpselt 30 aastat hiljem. Ning isegi siis olid paljud riigid skeptilised.

Mängude pidamiseks valiti Prantsusmaa ning algselt oli kohal 16 riiki. Algselt mängisid meeskonnad omavahel kaks mängu - kodus ja võõrsil. Alates poolfinaalidest leidsid mängud aset korraldajamaa pinnal. Prantsusmaa Jalgpalli Liidu ja selle eestvedaja Henri Delaunay auks korraldati esimene finaalturniir, mis kandis nime Rahvuste Karikas, Prantsusmaal. Lisaks nimetati Delaunay auks ka võitjale üle antav karikas.

Poolfinaalides alistas Jugoslaavia korraldajamaa Prantsusmaa 5:4 ning Nõukogude Liit oli üle Tšehhoslovakkiast 3:0. Pariisis peetud finaali võitis Nõukogude Liit Jugoslaaviat lisaajal 2:1. Otsustava värava lõi seitse minutit enne lisaaja lõppu Viktor Ponedelnik. Suur osa Nõukogude Liidu võidus peitus tema legendaarse väravavahi Lev Jašini suurepärastes tõrjetes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2008, 12:54
Otsi:

Ava täpsem otsing