Nakkushaigused tapavad ekstreemse ilmaga

26. juuni 2008, 11:24

Ekstreemne ilm, näiteks kliima soojenemise
tagajärjel üha sagedasemad põuad või üleujutused, loob tingimused, kus eraldi
võetuna talutavad haigused põhjustavad koostoimes massilisi väljasuremisi,
tõestas rahvusvaheline teadlaste töörühm eesotsas Minnesota ülikooli uurija
Craig Packeriga.

Eile avaldatud uurimuses näidati, kuidas ekstreemsed ilmastikutingimused muudavad normaalset peremehe-haigustekitaja suhet ning põhjustavad korraga mitmeid nakkuspuhanguid, mis võivad viia katastroofiliste epideemiateni, kirjutas Physorg.

Uurimisrühm analüüsis koertekatku viiruse (CDV) puhanguid 1994. ja 2001. aastal Tansaanias Serengeti rahvuspargis ja Ngorongoro kaitsealal, mis põhjustasid lõvide hulgas ebatavaliselt suurt suremust. CDV ründab sealseid ökosüsteeme regulaarselt ega põhjusta tavaliselt lõvidele suurt kahju.

Surmavad viiruspuhangud 1994. ja 2001. aastal järgnesid mõlemad aga ekstreemsele põuale, mis nõrgestasid lõvide põhisaagi, kahvripühvlite tervist. Pühvlid kannatasid puukide poolt edasikantud haiguste all ning olid seega lõvidele kerge saak. Nii muutus pühvlite osakaal lõvide toidulaual ebatavaliselt suureks, sellega seoses suurenes ka lõvide veres puukide poolt edasikantud vereparasiitide arvukus. Tavaliselt on neid parasiite lõvide veres nii vähe, et see ei kujuta neile mingit ohtu.

Koertekatku viirus surub lõvide immuunsüsteemi alla, mis võimaldas niigi kõrgemal vereparasiitide arvul tõusta eluohtlikele tasemetele, mis viis lõvide massilise suremiseni. 1994. aastal langes Serengeti lõvide arv topeltnakkuse tagajärjel 35 protsendi võrra. Sama juhtus Ngorongoros 2001. aastal.

Lõvide populatsioonid taastusid kolme-nelja aasta jooksul, kuid enamik kliimamudeleid ennustab põudade sagenemist Ida-Aafrikas.

"See uurimus näitab, kuidas ökoloogilised faktorid viivad enneolematute haiguspuhanguteni ning viitab, et paljude tõsiste väljasuremissündmuste põhjuseks võisid olla samaaegsed nakkused,” ütles Packer.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2008, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing