Veeauto? Liiga hea, et olla tõsi VIDEO

26. juuni 2008, 11:32

Juuni keskel esitles Jaapani firma Genepax
autot, väites, et see tarvitab kütuseks üksnes vett.

Firma väidab, et vesinikku eraldatakse auto kütusepaaki valatud veest. See võib olla merevesi või isegi tee. Ühest liitrist piisab, et auto saaks tund aega sõita kiirusega 80 km/h. Firma väitel et ei saa avaldada oma leiutise põhiolemust, küll on nad avaldanud, et autol on energiageneraator, milles spetsiaalne membraan eraldab veest vesinikku samal põhimõttel nagu tekib vesinik, kui reageerivad metallhüdriid ja vesi. Vesinik paneb auto liikuma. Firma teatas, et nad taotlevad lahendusele patenti.

Ka Novaator vahendas seda uudist (vaata:Jaapani auto vajab sõitmiseks ainult vett VIDEO) ning kümned kommentaatorid ristasid kiiresti piike.

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi direktor Erik Puura sõnul peab selle auto puhul energia saadama sellest, kui leelismetall reageerib veega ning tekib vesinik, mis sobib kütteks - leelismetall on atmosfääritingimustes ebastabiilne ja keemilise muundumise energia kasutatakse ära. „Analoogiliselt kui me põletame puitu, siis me ei saa öelda, et soojuse saamiseks vajame ainult õhku,“ ütles ta.

„Reaktsiooni tulemusena metall muutub, seega ei ole võimalik ilma energiat sisse panemata seda viia samasuguseks nagu ta oli enne reaktsiooni ja just selle keemilise muundumise energiat kasutatakse, seega tuleb seda metalli kas välja vahetada või reaktsiooni tagasipööramiseks kasutada energiat, täpselt nagu laaditakse autoakusid.“

Nüüd on ka Reuters palju vastukaja pälvinud teema uuesti üles võtnud ning kutsunud kaamerate ette Londoni Queen Mary ülikooli professori Theodosios Korakianitise, taastuvate energiaallikate eksperdi. Tema sõnul on Genepaxi kontseptsioon liiga hea selleks, et olla tõsi.

„Ainuüksi veest ei piisa. Vesi pole kütus ja seetõttu pole võimalik, et auto sõidab teatud koguse veega teatud aja. Võimalik on see vaid juhul, kui energia pärineb mõnest muust allikast." Tema sõnul võiks energia pärineda näiteks vooluvõrgust või akudest.

Genepax teatas Reutersile, et autokontseptsiooni kriitikud on jätnud kahe silma vahele teaduslikke lahendusi, mis võimaldavad generaatormootoril veest elektrit toota. Firma e-mailiga saadetud vastuses on väide, et auto ei kasuta ühtki välist elektriallikat.

Korakianitis ennustab, et uue põlvkonna autode puhul kasutatakse ilmselt segalahendust, kus kütusena lähevad käiku nn teise põlvkonna biokütused ja vesinik. Vesinikku eraldatakse veest elektri abil ning seda elektrit toodetakse biokütuste abil.

Vaata Reutersi videot!


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2008, 12:54
Otsi:

Ava täpsem otsing