Taanlased on Euroopa suurimad kanepisuitsetajad

27. juuni 2008, 17:03

Noored taanlased suitsetavad kõige rohkem
marihuaanat Euroopa Liidus, antud narkootikum on odavaim Hispaanias ja kangeim
Madalmaades, selgub Lissaboni narkootikumide tarbimist monitooriva EMCDDA
uuringu tulemustest, vahendas EUobserver.

Umbes 50% taanlastest vanuses 15–34 on proovinud seda narkootikumi mingil eluhetkel, samas kui Euroopa keskmine on 30%, on kirjas Euroopa Narkootikumide ja Narkosõltuvuse Jälgimiskeskuse (EMCDDA) raportis.

Samuti on kõrge kanepi suitsetamise tase Prantsusmaal, Hispaanias, Suurbritannias ja Tšehhis (umbes 40%), aga madalaim tase (alla 10%) on Küprosel, Bulgaarias, Maltal ja Rumeenias (viimases 3%). Ülemaailmne juhtiv kanepisuitsetajate riik on Kanada 58,6 protsendiga ja kõrge kanepi kasutamise tase on ka Ameerika Ühendriikides - 49%.

1 gramm taimset kanepit maksab umbes 1,4 € Hispaanias, aga 21,5 € Norras, samas enamikes riikides „jaehind“ sellele ebaseaduslikule narkootikumile on 5 ja 11 euro vahel ning hinnad on stabiliseerunud või langenud üle Euroopa alates 1996. aastast.

Kõige suurem THC (tetrahüdrokannabinooli) – kanepi aktiivne koostisosa – sisaldus kipub olema Madalmaades, kus see on üle 20%, samas kui Portugalis ja Itaalias on see madalaim, olles vähem kui kolm protsenti.

Seda narkootikumi on Euroopas laialdaselt kasutatud juba rohkem kui 100 aastat. 700leheküljeline uuring uurib kanepi kasutamist Euroopas alates 19. sajandi algusest, samuti meditsiinilises kirjanduses avaldatut. Uuringus kasutati näiteks 1839. aastast pärinevat Iirimaal ilmunud teksti „Ette valmistades India Kanepit ehk Ganjat (Gunjah)“, mis esimest korda tegi selle narkootikumi populaarseks.

Seal on kirjas, et kui THC-d saab kasutada selliste krampide ja tõmblustega seotud sümptomite raviks, nagu näiteks spasmid, võib see samuti viia väikelaste arenguhäireteni, kui seda suitsetatavad rasedad naised, samuti võib kanep soodustada skisofreenia teket teismelistel.

EMCDDA näitab kuivõrd erinevad on seadusandlused ja nende suunad kanepi suhtes EL sees, kus Portugalis ja Luksemburgis on märgata suunda seadustamise poole, aga Taanis, Itaalias ja Hollandis meetmed hoopis karmistuvad.
„Üle 13 miljoni eurooplase on tarbinud kanepit eelmise kuu jooksu. Ülemaailmselt peaaegu 50 000 tonni kanepitaime või selle saadusi toodetakse tarbimiseks igal aastal“ väidab uuring. „Pole siis ime, et kanep on muutunud vastuoluliseks kultuuriliseks nähtuseks“.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2008, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing