Ilves lahkus keset riigiduuma väliskomisjoni juhi kõnet

Hille Tressum 29. juuni 2008, 11:42

President Toomas Hendrik Ilves lahkus
Hantõ-Mansiiskis koos kaaskonnaga soome-ugri rahvaste maailmakongressilt, kui
Venemaa riigiduuma väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov esines Ilvest ja
Eestit laimava kõnega.

Ilmselt viidates president Ilvese kõnele eelmisel päeval, ütles Kossatšov, et ei tuleks tõstatada poliitilist probleemi seal, kus seda pole. Kossatšovi sõnul ei tohiks kannatada väikeste rahvusrühmade kaitse suure poliitika tõttu.

"Kui huligaanselt peksti läbi maride ülevenemaalise kongressi juht Vladimir Kozlov, saatis Euroopa Parlament – nende hulgas Toomas Hendrik Ilves – Venemaale kirja, milles paluti juhtumit uurima hakata ja nõuti vähemuste diskrimineerimise lõpetamist," kõneles Kossatšov. Ta lisas, et võeti vastu isegi Euroopa Parlamendi otsus.

"Mingit Euroopa Parlamendi otsust ei tulnud, kui politsei peksis läbi pronkssõduri kaitsjad möödunud aastal," ütles Kossatšov, järeldades, et ilmselt on olemas tellimus Venemaa-vastasele tegevusele.
Selle peale lahkus Ilves ühes proua Evelin Ilvese, käsundusohvitseri ning presidendi kantselei ja saatkonna töötajatest koosneva kaaskonnaga kongressi saalist. Ilvese lahkumist saatis Eesti delegatsiooni tormiline aplaus.

Eestlaste delegatsiooni nimel hiljem kõnega esinenud riigikogu liige Ivi Eenmaa nimetas Kossatšovi kõnet faktiliselt ebatäpseks, ebakorrektseks ning solvavaks. "Sellised avaldused viivad meid pigem lahku kui ühendavad," ütles Eenmaa. Oma pahameelt avaldas ka Eenmaa järel esinenud liivlaste delegatsiooni ja Liivlaste Liidu juht Aldis Ermanbriks.

"Nõustun täielikult sellega, mida rääkisid siin eestlaste ja liivlaste esindajad," lausus oma ettekannet lõpetades soomlaste esindaja, Soome hõimurahvaste toetusprogrammi nõukogu liige Seppo Lallukka.

Eelmisel päeval kongressi avamisel peetud kõnes keskendus Ilves küsimusele, kuidas laiendada euroopalikke väärtusi riigita soome-ugri rahvastele, et nende keeli kaitsta. "Eesti, soome ja ungari keelele on Euroopa Liidu vihmavari pakkunud uusi garantiisid, mida neil iial varem oma ajaloos pole olnud. Ühelgi muul kontinendil keeleküllust samal viisil ei vaadelda, tagatisi ei pakuta," ütles Ilves. "Seega võiks küsida: kuidas saada kõik soomeugri keeled Euroopa Liidu kaitse alla, et kindlustada neile säilimine ja areng? Siin, Handi-Mansimaal, mis jääb mõlemale poole Euroopa geograafilist idapiiri, tundub ehk pisut imelik rääkida Euroopast, Euroopa Liidust ja euroopalikest väärtustest. Kuid siiski vabadus ja demokraatia on universaalsed väärtused, mis ei tunne riigipiire."

Uudise vahendas Äripäeva ajakirjanik Ott Heinapuu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. July 2008, 14:43
Otsi:

Ava täpsem otsing