Delfi kavatseb Leedo kasuks tehtud otsuse edasi kaevata

Mariliis Pinn 30. juuni 2008, 00:00

"Kindlasti ei ole me rahul kohtu otsusega. Oleme seisukohal, et keskkondi, mis vahendavad kasutajate loodud sisu, ei saa selle sisu eest vastutama panna," ütles ASi Delfi juhatuse esimees Andrus Raudsalu. "Me kaebame edasi. Küsimus ei ole summas, olgu see viis krooni või viis miljonit krooni. Nagu ma aru olen saanud, on see ka Leedo jaoks põhimõtteline küsimus," ütles ta ja lisas, et Delfi ei maksa kohtu määratud kahjutasu mingil juhul.

Harju maakohus otsustas reedel rahuldada Vjatšeslav Leedo hagi ASi Delfi vastu ja mõista Delfilt Leedole tekitatud mittevaralise kahju hüvitamiseks 5000 krooni, teatas kohus. Leedo nõudis iga kommentaari eest hüvitist 25 000 krooni, kokku seega pool miljonit.

Vaidlus poolte vahel taandus küsimusele, kas Leedo saab Delfilt nõuda mittevaralist kahju, kui internetiportaalis ilmunud kommentaarid on tema au ja head nime teotavad ja väärikust alandavad.

Raudsalu sõnul on tegu äärmiselt keerulise juriidilise probleemiga, millega Eesti juristid vaidlevad oma võimete piiril.

"Kui Eesti õigusruumis jääb selline kohtuotsus kehtima, siis äri mõttes läheb selliste Web 2.0 kasutajate loodud sisu vahendavate keskkondade nagu MySpace, YouTube, Orkut tegutsemine väga raskeks," lisas ta. "Eriti, kui keskkond on endale võtnud vabatahtliku kohustuse eemaldada kommentaarid, mille kohta on tulnud info, et see on ebasobiv," ütles ta.

Leedo oli kohtu otsusega rahul. "Kohtu otsus rahuldada hagi täies ulatuses julgustab loodetavasti ka paljusid teisi kodanikke teatud väljaannetes levivale solvamist soosivale tendentsile vastu hakkama. Rahaline kompensatsioon ei olnud hagi puhul kõige olulisem," rääkis Leedo.

"Sisuliselt on see sõnavabaduse võit, kuigi juriidiliselt jäi õigus Leedole," kommenteeris kohtuotsust aripaev.ee toimetuse juht Annika Matson. Tema selgituse kohaselt näitab otsus, et kommentaatorite sõnade eest väljaandjad ei vastuta, kuna kohus siiski ei mõistnud Leedo kasuks välja nõutud poolt miljonit krooni kahjutasu, vaid ärimees peab leppima sada korda väiksema hüvitusega.

Delfi kohtuotsus põlistab kommentaariumi ajakirjanduse lahutamatuks osaks ja paneb meediaväljaannetele liiga suure vastutuse. Vastutus tuleks jagada kommentaari autori ja meediaväljaande vahel, kuid kohtuotsuse kohaselt vastutab praegu vaid meediaväljaanne. Praegu kommenteerijad pääsesid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing