29. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tagane, radioaktiivne saatan!

USA importis 1973. aastal naftaembargo ajal 35% kogu vajaminevast naftast. Aastal 2003 importis USA juba 75% tuumakütustest, 60% naftast ja 16% maagaasist, mis oli vajalik maailma juhtiva majanduse ülesehitamiseks. Ja teised maad järgivad Ameerika energiaintensiivse elustiili standardit.

Tuleviku ajaloolased järeldavad, et esimesed paar tööstusrevolutsiooni sajandit tootsid "tehnoloogilist lõksu", milles umbes kuus miljardit inimest tarbisid iga aasta jooksul umbes miljoni aasta väärtuses fossiilseid tagavarasid, mille ladestumine võttis aega 500 miljonit aastat. See kurjakuulutav lõks on tekitanud vaenulikkust rikaste tööstusriikide ja kasvava majandusega riikide vahel.

Samas, kui aatomituuma lõhustumisel saadud energiat on kasutatud elektri tootmiseks, on tuumakütused samuti mahult piiratud ja ammendatakse lühikese aja jooksul.

Radioaktiivseid jääke akumuleeritakse üle terve maailma. USAs on tuumajaamade, lennukite, allveelaevade, pommitehaste, tuumarakettide lammutamise ettevõtete ja ülikoolide laboratooriumide ohtlikud jäätmed ladestatud 39 osariigi 131 asupaigas. Kaks kolmandikku USA rahvastikust elab vähem kui 75 miili raadiuses ühest või mitmest neist 131 ladestuspaigast, mis kõik on liiga haavatavad inimlike eksituste, õnnetuste või terroristide rünnakute suhtes.

USAs kokku kuhjatud radioaktiivsed jäätmed väljutavad tuhat korda enam kiirgust kui Tšernobõli katastroof ja kordi enam kui Hiroshimale ja Nagasakile visatud aatomipommid.

Tuumajaamade jäätmeid peab kaitsma terroristide ja looduslike maapinnaliikumiste eest enam kui sada tuhat aastat.

Professor Roy McAlister kirjutab raamatus "Vesiniku tsivilisatsioon": "Kui fossiilsed kütused oleksid maksustatud nende tegeliku maksumusega, ei oleks tuumaelektrijaamu mitte kunagi püsti pandud, sest sellega kaasnevad enneolematud kütuste kaevandamise ja töötlemise kulutused. Tuumaenergia tootmiseks vajalike fossiilsete kütuste kulutusi oli võimalik ignoreerida vaid seetõttu, et fossiilsed kütused olid saadaval "võtmise" hinnaga."

Kui lisada tuumajaamade ehituseks kulutatud söe, nafta ja loodusliku gaasi tegelikud hinnad, tuleb selle kilovatt-tund kaugelt kallim - selle lähedale ei küündi ühegi teise energialiigi tegelik maksumus.

Autor: Enn Kaljo

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt