6000 õpilasmalevlast asus taas tegudele

Agnes Ojala 30. juuni 2008, 14:56

Täna kell 12 saabusid Tallinna Raekoja
platsile rongkäiguna pealinna õpilasmalevlased, et seal alustada selle aasta
malevasuve.

Tallinnas osaleb õpilasmaleva töös ligi 1500 koolilast, üle Eesti on hakkajaid noori umbes 6000.

„Kevadel täideti 15 minuti jooksul malevasse pääsemiseks 800 osalemisankeeti. Kohtadele oli suur torm, enam kui eelmisel aastal,“ märkis Tallinnas maleva tööd korraldava Sihtasutuse Õpilasmalev juhataja Eero Kiipli. „Paljud panevad end suure hooga kirja, aga pärast ei tule: osa on välismaal või sugulaste juures, osa haiged, aga praeguseks on kõik kohad siiski täis.“

Tallinna 75 rühma 1500 lapsest umbes 600 leiavad tööd linnas, ülejäänud lähevad linnast välja. Nii tehakse vastavalt rühmale 2 või 3 nädalat heakorra-, haljastus- ja hooldustöid, korjatakse maasikaid-vaarikaid, pakitakse puid, rassitakse turbarabas jne. Linnas on tööd ka kaubanduses, näiteks on hulk kooliõpilasi tööl Rimides.

„Ettevõtted maksavad lastele tehtud töö eest. Osa maksab 45 krooni tunnist, keskmine aga jääb 30 krooni kanti. Kolm nädalat kuus tundi päevas töötades teenivad nad malevas umbes 3000 krooni kätte,“ rääkis Kiipli.

Sihtasutuse juhataja sõnul on ettevõtted, mis lapsi suveks tööle võtavad, sageli projektis osalenud ka varem. „Umbes kaks kolmandikku on sellised, kes on ka eelnevatel aastatel osalenud. Samas toimub naturaalne vahetusprotsess. On neid, kel saab töö tehtud ja kes järgmisel aastal enam ei osale,“ sõnas ta.

Trendina tõi korraldaja välja suurtalupidajad, kelle tootmismahud kasvavad ja kes seetõttu järjest aktiivsemalt osa võtavad.

Õpilasmaleva koolilastele annab sel aastal teist korda tööd ka Lääne Teed OÜ. Ettevõtte juhatuse liige Tarmo Kander sõnas, et firma jäi mullu laste tööga rahule. Kui eelmisel aastal oli neil tööl üks 10-liikmeline rühm, siis homsest on teede korrashoiul ja teetööde viimistlusel abiks kaks Tallinna maleva rühma.

Küsimusele, kas võib oodata, et järgmisel aastal tuleb lapsi veelgi rohkem, vastas Kander: "Ei tea lubada, aga võib-olla küll. Ega neid väga palju ka ei saa võtta, see on suhteliselt hajali töö," märkis ta.

Kanderi hinnangul on malev tore ettevõtmine, mis on kasulik nii lastele endale töökasvatuse poole pealt kui ka firmadele abikäte näol. Samuti pakub malev mõlemale vaheldust. Õpilastele makstavat palganumbrit mees avaldama ei soostunut, öeldes, et see on konfidentsiaalne. "Aga ütleme nii, et möödunud aastal nad ei nurisenud," lisas ta.

Ka malevas töötavad lapsed on tihtipeale projektiga seotud juba mitu aastat. Kiipli hinnangul on varasema kogemusega umbes 50-60% osalejaist.

Üks sellistest entusiastidest on ka Väike-Õismäe Gümnaasiumi abiturient Rain Adamson, kes on malevas osalenud juba 2005. aastast.

„See on nagu omamoodi sõltuvus. Muidu magaksin suve maha,“ selgitas Adamson osalemise põhjuseid. Poisi hinnangul annab malev häid mälestusi ja õpetab tööd tegema. „Kodust seda ei saa.“

Sel aastal läheb Rain Adamson malevarühma kahel korral. Aripaev.ee-le kommentaari andes oli ta bussis teel Vana-Võidusse, kus ootavad ees „vist mõisa heakorratööd“, hiljem aga suundub noormees Saaremaale Pikale võsaraiumistööle.

„Ega ma ei teagi, täpselt, mis seal Vana-Võidus tegema hakkame,“ sõnas Adamson. Tema arvates ei olegi nii oluline, mida teha, kuivõrd see, et malevas on põnev. Palka makstakse lastele Adamsoni sõnul väga erinevalt, mõnikord 200 krooni, mõnikord kordi rohkem. „Raha pärast ma seal ei käi. Kui tahaksin raha teenida, siis läheksin päriselt tööle,“ märkis ta.

TAUST
- Maleva rühmadest saavad osa võtta 13-18aastased noored. Alla 15aastased võivad päevas töötada kuni 4 tundi, 15aastased ja vanemad kuni 6 tundi.
- SA Õpilasmalev on Tallinna linnavalitsuse asutatud ettevõtmine. Linn maksab noorteorganisatsioonile aastas 4 miljonit krooni. Kogu õpilasmaleva tegevust toetab ka riik, mis maksab kinni kõikide malevlaste lõuna. Kokku kulub malevate toetamiseks riigikassast 2,7 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2008, 15:03
Otsi:

Ava täpsem otsing