Eestlaste osalusel leiutati uus DNA järjestamise meetod

30. juuni 2008, 13:28

Stockholmis Karolinska instituudis töötavad
eesti teadlased Arno Pihlak ja Ats Metsis on kaasautoriteks teadusartiklis,
milles kirjeldatakse uut DNA sekveneerimise meetodit.

Kirjeldatud meetodi eelisteks on suur sekveneerimiskiirus, odavus ning lihtsus, kirjutas Eesti Geenikeskus Nature Biotechnology vahendusel.

Alates bakter Haemophilus influenzae genoomi sekveneerimisest 1995.aastal on praeguseks kindlaks tehtud sadade organismide - sealhulgas inimese, šimpansi, hiire, mitmete taimede, putukate, seente ja bakterite – genoomsed järjestused. Tänu kiirele tehnoloogilisele arengule on lisandunud informatsiooni hulk olnud plahvatuslik: H. influenzae omast paar tuhat korda mahukam inimese genoom sekveneeriti suuremalt jaolt juba aastaks 2000. Tänaseks on varasemad DNA järjestamise tehnoloogiad end ammendanud ning aktiivselt otsitakse alternatiivseid lahendusi.

Paraku ei saa seda lahendust kasutada tundmatute genoomide järjestuste sekveneerimiseks, määrata saab vaid väikesi erinevusi varemsekveneeritud võrdlusjärjestuse suhtes. Selliste individuaalsete erinevuste (teadusliku nimega ühenukleotiidsete polümorfismide e SNPde) tuvastamine on aga üks põhieesmärkidest sekveneeritud genoomide uurimisel ning tulevikus saab sel olema väga tähtis roll haiguste molekulaardiagnostikas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2008, 14:14
Otsi:

Ava täpsem otsing