Prantsuse frank pole käibelt kadunud

30. juuni 2008, 16:52

Kuigi Prantsusmaal kehtib ammugi euro,
võtavad paljud külapoodnikud heal meelel vastu ka franke ja see on nende ärile
vaid kasuks tulnud, pidu kestab veel 2012. aastani.

Collobrieres` väikelinna linnapea Christine Amrane sõnul on küsimus eelkõige kasumis, mitte protestis ja nostalgias, kirjutas International Herald Tribune. 1600 elanikuga eraldatud asula Provence`s (Pariisi on sealt 860 km ja Brüsselisse veel rohkem) on otsustanud tunnistada peale euro argitehinguis maksevahendina ka franki ning prantsuse rahvuskangelaste ja kirjanike piltidega värvilised vanad rahatähed on inimesi mõtlema pannud. Eurorahad on oma kujutletavate sildade ja ehitiste piltidega ja ilma ühegi elusa või surnud inimese näota sarnased uut Euroopat juhtivate eurokraatidega. "Kaotasime koos frangiga midagi, nimelt identiteedi. Liikusime väga kiiresti Euroopasse, võib-olla liiga kiiresti," seletas linnapea. Euro kehtestati Prantsusmaal 2002.a., sel hetkel kehtinud frangi paberraha võtab keskpank vahetamiseks vastu kuni 2012.a. 17. veebruarini, mündid tänaseks maksevahendina enam ei kehti.

Pagar Nathalie Lepeltier, kes vana frangi aktsepteerimise idee välja käis, leidis, et "euro on teinud elu hulga kallimaks - hinnad on hulga kõrgemad." Olgu see nii või mitte, aga inimesed usuvad seda ikkagi nii olevat.

Hulk inimesi kasutab lauasahtlis või sukasääres säilinud franke nüüd ka Collobrieres`s ja teistes taolistes maakohtades. Väikelinnas on kaupmehed tänu algselt naljaks peetud sammule sisse kasseerinud 120000 franki (18300 eurot). Üks mees avastas vana pintsaku taskust 20000 franki ja kapipõhjast veel 40000. "Ta kulutas kõik selle siin ära! See oli suur pidu. Ise ta ütles, et eelistab selle parem ära kulutada kui vahetama minna," rääkis kohaliku kaupmeeste ja käsitööliste ühenduse juht Lepeltier. Ilmselt soovis mees niimoodi vältida maksuametnike küsimusi, oletas pagar.

Baaripidaja Frédéric de Kersauson aga lõpetas maikuus vana vääringu vastuvõtmise: "Inimesed tulid siia, viiesajafrangine näpus ja tellisid tassi kohvi. Asi pole seda väärt. Frank on surnud!"

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2008, 16:50
Otsi:

Ava täpsem otsing