Aed rohelisemaks: 7 nõuannet

01. juuli 2008, 11:11

Pikad suvepäevad pakuvad ideaalse võimaluse
oma aia eest hoolitsemisest rõõmu tunda. Ilm on ilus ja õhtul läheb hilja
pimedaks. Aias töötades tunneb inimene, et ta saab enda ümbrust kenamaks muutes
ka loodusele midagi anda. LiveScience pakub algajale aiapidajale välja kaheksa
nõuannet, kuidas aias askeldades loodusele veelgi rohkem heameelt teha.

1. Istuta meie kliimasse sobivaid taimi
Muidugi oleks tore oma tagaaias kasvatada palme või kaktuseid, kuid taimed kahjuks nii ei tööta. Enne põneva taime aeda istutamist uuri, mida see meie kliimas ellujäämiseks vajab. Muidu raiskad lihtsalt palju vett ja teisi ressursse ning eriline taim sureb ikkagi.

2. Kasta hommikuti
Tahes tahtmata aurub osa taimede turgutamiseks mõeldud kastmisveest enne pinnasesse imendumist. Eriti väike on kastmise kasutegur kuumal keskpäeval. Varahommikul või hilja õhtul kastmine võimaldab palju vett kokku hoida.

3. Komposteeri
Muld ja väetised on kallid, seega oleks palju mõistlikum need ise kodus valmistada. Sega orgaanilised köögijäätmed (puu- ja juurviljade koored, munakoored jm) aiaprahiga (lehtede, õitsenud lillede) ja veega. Tulemuseks on kompost, mis on toitaineterikas ja aitab su taimedel kasvada.

4. Osta kvaliteetseid tööriistu
Kui sa just ei taha osta kasutatud käru või labidat, mis oleks kõige keskkonnasõbralikum, uuri poest uute tööriistade garantiiaega. Esimesel kaevamisel murduv labidas tekitab nii meelehärmi kui ka mõttetuid jäätmeid.

5. Kasuta potte korduvalt
Taimed surevad, kuid potid mitte. Hoia surnud taime pott ja muld alles. Kui savipott katki läheb, saab selle kokku liimida, kaotamata midagi poti töökvaliteedis.

6. Muru ringlusse
Niidetud muru kokkuriisumine on üks tüütumaid ülesandeid. Tegelikult on aiale kõige kasulikum, kui muruniiduki poolt tekitatud murusodi maha jätta. Kõdunedes varustab see kasvavat muru hädavajalike toitainetega. Kui sa aga naudid muru kokkukorjamist või ei taha niidetud murul pikutades rohuseks saada, ära viska üleskorjatud muruprahti kilekotiga prügikasti, vaid vii aianurka kompostihunnikusse.

7. Kasuta loodulikku kahjuritõrjet
Kahjurid võivad hoolega hoitud aiale palju kahju teha. Nende eemalehoidmiseks ei ole aga tingimata mürke vaja. Pestitsiidid kahjustavad kõiki elavaid organisme, sealhulgas ka inimesi. Lisaks võivad nad kergesti sattuda looduslikesse veekogudesse või veepuhastussüsteemidesse, mis pole mõeldud pestitsiidide eemaldamiseks. Istuta parem siia-sinna kahjureid tõrjuvaid taimi, mille kohta saad infot aianduspoodidest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2008, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing