Keskpankade keskpank: majanduskriis võib pöörata õige tõsiseks

01. juuli 2008, 11:10

Rahvusvaheliste Arvelduste Pank (BIS) ehk
nn keskpankade keskpank hoiatab oma värskes aastaraportis, et maailmamajanduses
võib kasvu aeglustumine tulla sedavõrd ränk, et praegune mure inflatsiooni
pärast asendub hoopis hindade üldise languse ehk deflatsiooniprobleemiga.

Toidu ja kütuse hinnatõusu mõju tarbijate sissetulekutele koos majapidamiste suure laenukoorma ja pangalaenude koomale tõmbamisega võivad maailmamajanduse kasvuhoogu pidurdada nii, et see „võib tulla arvatust suurem ning pikaajalisem kui seda on vaja inflatsiooni kontrolli alla saamiseks,” tsiteerib Wall Street Journal lõiku panga aastaraportist.

„Perspektiivis võib see viia deflatsioonini,” hoiatab raport.

Pühapäeval ja esmaspäeval Baselisse kogunenud keskpankuritele ei olnud raport kuigi rõõmus lugemine, kirjutab WSJ. See ei jooni alla üksnes keskpankade dilemmat – kuidas reageerida olukorras, kus inflatsioon kiireneb ja majanduskasv aeglustub – vaid süüdistab kujunenud olukorras keskpankureid endid. Kümnendi algul ei hoidnud keskpangad intresse piisavalt kõrgel, et uljast laenubuumi ohjes hoida.

Raporti järgi ei anna kiire inflatsioon veel 2009. aastal järgi ning keskpankuritel tuleb olla eriti valvas, et inflatsiooniootused ülespoole ei nihkuks, ütles panga juht Malcolm Knight.

BIS ei pea deflatsiooni siiski otseseks ohuks, enam muret teeb inflatsioon. „Oma akuutsuselt on need ohud erinevad. Inflatsioon praegu kiireneb, kasvu järsk pidurdumine on aga alles edaspidi võimalik stsenaarium maailma eri paikades,” ütles raport.

Panga raport soovitab keskpankadel intresse tõsta, sest inimeste inflatsiooniootused on tõusul.

Neljapäeval on oodata, et Euroopa Keskpank tõstab euroala laenuintresse 4% pealt vähemalt 4,25 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2008, 16:50
Otsi:

Ava täpsem otsing