1. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Pentus lõhestaks ühiskonna

Keit Pentuse lugu "Maksulatt 30 000 kroonile" (16.06) lugedes jääb mulje, et Reformierakond on enne võimult kukkumist otsustanud anda veel ühe jõulise löögi Eesti rahva lõplikuks lõhestamiseks. Praegu peab riik astuma otsustavaid samme, et me ei näeks massiliselt vaesunud, võlalõksu langenud inimesi. Pentus on lahenduste pakkumise asemel aga otsustanud õli tulle valada, allakäiku kiirendada.

Pentuse idee seada piir töötasule, üle mille välja makstud palgaosa oleks tööandja jaoks sotsiaalmaksuvaba, on sisuliselt maksusüsteemi astmeliseks muutmise ettepanek, olgugi et tagurpidi pööratud versioonis.

Eestis on palju diskuteeritud astmelise tulumaksu üle, ent selle all on mõeldud sellist maksustamist, kus suuremale sissetulekule kohaldatakse kõrgemat maksumäära. Kunagi pole välja tuldud mõttega, et astmeline maks võiks tähendada väiksemat maksumäära suurema sissetulekuga inimesele. Pentus on just sellise ideega päevavalgele tulnud. Kas homme võib oodata temalt ettepanekut vabastada üle 30 000kroonised palgad tulumaksust (või vähemalt alandada tulumaksu)? Põhimõte esitatud, nüüd jääb oodata uusi tehnilisi lahendusi?

Arvestades Reformierakonna praegust kahetsusväärset seisu, peavadki reformierakondlased poliitikas püsimiseks tegema üha ahastavamaid käike. Pentuse "maksulatt" on üks neist hädasammudest. Kahju on aga inimestest, kes nende ideid tõe pähe võtavad ja neist lähtuvalt tulevikuplaane teevad.

Pentus väidab, et sageli kasutatakse kõrgest sotsiaalmaksust kõrvalehiilimiseks või maksude optimeerimiseks osaühingu skeeme - kõrgepalgalisele töötajale ei maksta palka, vaid tasutakse talle kuuluva osaühingu esitatud arve teenuse eest. Töötaja võtvat siis sotsiaalmaksu vältides oma osaühingust välja dividende ja paremal juhul tasub vaid tulumaksu.

Pentus järeldab, et sotsiaalmaksuga maksustatavale töötasule ülempiiri seadmine vähendaks skeemide kasutamist, paraneks maksedistsipliin ja seega ka maksulaekumine. Paratamatult tekib küsimus, kust Pentus teab niisuguseid maksupettuste üksikasju ja kuidas saab ta väita, et selliseid skeeme kasutatakse sageli - kas tal on infot õigusrikkumiste kohta, mida ta ei ole esitanud vastavalt seadusele korrakaitseorganitele? Tekib küsimus, kas Pentus on asunud kurjategijate eestkõnelejaks?

Ainsana jääb Pentuse artiklist positiivsena kõlama jutt kõrgepalgaliste töökohtade vajalikkusest. Kuid seda kahjuks ei saa realiseerida Reformierakonna pakutaval äraspidisel viisil.

Aga kui kõrge positsiooniga reformierakondlane Pentus rõhutab kõrgete palkade vajadust, siis on arusaamatu, miks Reformierakonna juhitav valitsus räägib avaliku sektori palkade külmutamisest ja miks Reformierakond Keskerakonna pakutud palgareformi vastu on. Reformierakonnas tundub olema majanduspoliitilise suuna ja arusaamise puudus. Selline reformierakondlik lähenemine viib ühiskonna sügava lõhestumise ja majanduskriisi eskaleerumiseni.

Autor: Tiit Kuusmik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt