Kuum: mõõn majanduses jätkub

Hille Tressum 02. juuli 2008, 17:35

Täna tutvustas Konjunktuuriinstituudi
juhtivteadur Leev Kuum teise kvartali majanduse ülevaadet ja prognoosi
järgmisteks kuudeks. Kuum tõdes, et mõõn majanduses on täies hoos.

Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum tutvustas täna teise kvartali majanduse seisu, tõdedes, et mõõn majanduses on kanda kinnitanud. Kuum tõdes, et vaatamata suhteliselt kiirele majanduse aeglustumisele on siiski tegemist muudatustega, mis on iseloomulikud pehmele maandumisele. Juhtivteaduri arvates põhjustas majanduse oodatust kiirema languse majandustsükli langusfaasiga ühele ajale langenud inflatsiooni järsk kiirenemine.
Samuti tõi mees välja, et kinnisvarasektori paari aasta tagune kiire areng, tegi Eesti majandusele pigem karuteene, kui teene. Nimelt põhjustas kinnisvarasektoris toimuv, tootlikust ületatava kiire palgatõusu, mis omakorda paisutas SKP-d laenudega tasemini, mida on järgnevatel aastatel raske ületada.

Järgmiseks poolaastaks prognoosib Kuum jätkuvalt olukorda, kus üheaegselt toimivad nii arengut pidurdavad ja stimuleerivad jõud.

„On põhjust arvata, et teisel poolaastal domineerib ärikliima, mis ei ole soodne ettevõtetele,“ prognoosis Kuum.

Juhtivteadur juhtis tähelepanu sellele, et vaatamata inflatsiooni poolt pidurdatud nõudlusele ja sellest tulenevalt madalale majanduskasvule on põhjust arvata, et enamus äriettevõtteid suudab kohanduda muutunud oludega ja tagada normaalse tööhõive ja ekspordi arengu.

Mis puudutab inflatsiooni, siis on eksperdid arvamusel, et lähima kuue kuu jooksul on inflatsioon madalam kui praegu. 5% ekspertidest arvasid aga et inflatsioon näitab selgeid tõusumärke.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2008, 17:33
Otsi:

Ava täpsem otsing