Maakera karjub. Kuula!

02. juuli 2008, 13:07

Maakera sidistab ja vidistab lausa
kõrvulukustavalt, ainult meie siin ei kuule seda. Küll on teadlased veendunud,
et neid laineid võivad vastu võtta tulnukad.

Maakera häälitsused kõlavad üsna jubedalt. Veendu selles oma kõrvaga. Kuula siit!

Nende lainete olemasolust on teadlased olnud teadlikud juba 1970. aastatest peale. Need tekivad kõrgel maakera kohal, kus päikesetuule osakesed kohtuvad Maa magnetväljaga. Sama fenomeni põhjustatud on näiteks ka virmalised, kirjutas LiveScience.

Neid raadiolaineid blokeerib Maa ionosfäär, seega Maale need helid ei ulatu. See on üldiselt hea, sest need maavälised raadiolained on 10 000 korda tugevamad kui ükskõik milline Maal kasutatav raadiosignaal, ütlevad teadlased. Kui ionosfäär meid nende helide eest ei kaitseks, poleks Maal võimalik ei raadiot kuulata, mobiiltelefoniga helistada ega garaažiuksi kaugjuhtimise teel avada.

Seni pole neid laineid väga täpselt uuritud, nüüd on Euroopa kosmoseagentuuri projekti Cluster käigus nelja kõrgel orbiidil tiirleva tehiskaaslase abil välja selgitatud, kuidas raadiolained Maast kiirtena eemale paiskuvad. Seega võiks kõik, kel kõrvad neid ka kuulda, seega siis ka tulnukad, kui neil on olemas vastavad oskused.

Lained levivad umbes nii, nagu oleks keegi katnud põleva tõrviku, jättes vaid ühe pilukujulise avause, kust kiirgus välja pääseb.

Seda teadmist ära kasutades on aga Maa astronoomidel võimalik avastada planeete teiste tähtede ümber, vaja on ainult piisavalt võimast raadioteleskoopi. Nende lainete abil on võimalik saada uut teavet ka Jupiteri ja Saturni kohta, sest ka neil peaks olema samasugune kiirgus.

Lisaks neile lainetele tekitab meie planeet veel ka nn üminat, mille põhjuseks arvatakse olevat ookeanivee loksumine või atmosfäärihäired.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2008, 14:59
Otsi:

Ava täpsem otsing