Erilised eramud arhitektuurigaleriis

Ragne Nukk 04. juuli 2008, 00:00

Mida teha, kui jaht jääb elamiseks liiga väikeseks, aga meremehe hing ei taha sealt ära kolida? Tuleb ehitada jahisarnane maja. "Meremehe maja" arhitektid on imiteerinud näiteks purje kujundit katusel, majast ei puudu kambüüs. Eramu näeb ka seest välja nagu jaht: kompaktselt pakitud ja mitmetasandiline. Sisekujundusele lisab jõulisust tugevate konstruktsioonielementide väljatoomine.

Kui ühelt poolt on moes futuristlikult napid ja funkmajad, siis teisalt võetakse loodust ja ümbritsevat keskkonda üha rohkem arvesse. Vahel aga ei hakatagi krunti puhtaks rookima, vaid lastakse loodusel end inspireerida.

Karmo Tõra projekteeritud eramu on ehitatud kahe männi ümber, mille tõttu on majal üsnagi omapärane kuju. Maja koosneb kahest poolkaarest, mida ühendab koridor. Ruumid on kõrged nagu maja ümbritsev männik ning ka välisviimistlus sobib kenasti rohelisse keskkonda.

Üks väiksematest, kuid see-eest huvitavamatest projektidest on "Moodne maakodu". See on kaasaegne, kuid sulandub ümbritseva talukeskkonnaga hästi kokku. Seitsmekümne ruutmeetri peale on ära mahutatud kõik vajalik: magamistoad, köök ja pesuruumid ning lavats teisel korrusel. Üks maja otstest on täies ulatuses klaasist, mis lisab ruumikust. Pikad ja kitsad aknad ning terav katus annavad sihvakust.

Näituse kõige kõrgtehnoloogilisem maja asub Nõmmel. Selles juhib kõike -ventilatsiooni, kütet, sauna ja basseini - automaatika. Aknaklaasidel on andurid, mis vastavalt päikesevalguse muutumisele liigutavad ribisid. Valge betoon ja suured klaaspinnad teevad sellest majast suursuguse elamu.

Eramu konkursi võitjaks osutus projekt nimega "Villa Lokaator" Paldiskis, arhitektideks Siiri Vallner ja Indrek Peil. Maja on ehitatud nõukogudeaegse sõjaväebaraki varemetele, mida on säilitatud nii palju kui võimalik. Militaristlikult napp ja askeetlik maja on just sisekujundusega muudetud hubaseks koduks.

Häid ja põnevaid ideid leidus näitusel tõepoolest küllaga. Kusjuures huvitav on, et paljude eramute sisekujunduse olid teinud omanikud ise. See kõneleb eestlaste heast disainimaitsest ja moeteadlikkusest, seda ka väikemajade arhitektuuriprojektide puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing