Raivo Sormunen • 3. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

General Motors jääb turuväärtuselt Hansapangale alla

General Motorsi hinda on langetanud investorite seas maad võttev kartus, et maailma suuruselt teine autotootja võib minna pankrotti.

Kuna Hansapank pole enam börsifirma, ei saa täpselt öelda, kumb maksab praegu enam: kas Baltimaade suurim panganduskontsern või eelmise aasta keskpaigani maailma suurima autotootja tiitlit hoidnud General Motors (2007. aasta tootmismaht 9,4 miljonit sõidukit).

Küll aga on kindel, et autogigant maksab praegu märksa vähem kui Hansapanga Grupp parimatel aegadel. 2005. aasta kevadel hindas Hansapanga börsilt minema viinud Swedbank finantskontserni väärtuseks 67 miljardit krooni. Möödunud aasta lõpul andis investeerimispank GILD Bankers Hansapangale aga Eesti väärtuslikema ettevõtte tiitli, määrates panga hinnaks koguni 89 miljardit krooni.

Viimase aasta jooksul on Swedbanki aktsia kaotanud Stockholmi börsil oma väärtusest aga üle poole ning suuresti peetakse süüdlaseks just Hansapanka, mis tegutseb kiire langusega turul. Seetõttu ei saa ka öelda, et Hansapank võiks praegu General Motorsist rohkem maksta.

General Motorsi aktsia sulgus eile 9,98 dollaril ehk madalaimal tasemel pärast 13. septembrit 1954. Väärtpaberi vedas langusse investeerimispank Merrill Lynch, mis kärpis aktsia hinnasihti 28 dollarilt koguni 7 dollarile. Pank ütles, et autode müük on saanud oodatust tugevama löögi ning müügimahud vähenevad tõenäoliselt terve selle aasta.

"Me usume, et General Motorsi puhul pole pankrot võimatu, kui turg jätkab allakäiku ning ettevõte investoritelt märkimisväärselt lisakapitali ei kaasa," kirjutas Merrill Lynchi analüütik John Murpey.

General Motorsis töötas viimaste andmete põhjal üle veerand miljoni inimese. Autogigant teenis eelmisel aastal 181,1 miljardi dollari suuruse käibe juures 38,7 miljardit dollarit kahjumit.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt