6. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ahnus ajab pangad upakile

Üks põhjus, miks majanduslangus võib tulla raske, on see, et Ameerika majandus ei ole juba kaua aega olnud tasakaalus. Ameeriklased on pidevalt üle tarbinud ja USA majandus on seetõttu pidevas sõltuvuses väliskapitali sissevoolust. Praegune madalkonjunktuur võib muutuda deflatsiooniks ning minna sügavaks ja pikaajaliseks.

Väidan aga, et USA kinnisvaralaenud (subprime loans) ei ole probleemi tuum, vaid tegelik, tõsisem ja sügavam probleem on lühinägelikkus, ahnus ja eriti vastutustundetus. Praegu on kinnisvaralaenud, kaheksa aastat tagasi oli IT-spekulatsioon ja enne seda kinnisvaraspekulatsioon - varsti võib see olla energia või toorained.

Kui spekulatsioonimullid lõhkevad, ei jää tavaliselt vahele need, kes mulle on tekitanud, vaid tavalised tarbijad ja ettevõtjad. Meid on õpetatud, et globaalsele pangandussüsteemile vahelesegamist tuleb vältida. Kui ühel ettevõttel tekib probleeme, võib juhtuda, et pank nõuab laenu tagasimaksmist, tõstab intressi või võib nõuda ettevõtte likvideerimist.

Kui aga üks pank või muu krediidiasutus teeb valesid investeeringuid, saab ta riigipangalt odavat laenu või isegi toetust riigi maksumaksjate rahast, kui investeeringud on lootusetus seisus. Seda selleks, et mitte tekitada häireid globaalses maksesüsteemis. Sellepärast on motivatsioon ettevaatlikkuseks pangandus- ja finantssektoris madalam kui muus ettevõtluses.

Investorite ajaperspektiiv on suurel määral Wall Streeti mõjul pidevalt lühenenud: aastakümnest kuni tänapäeval ainult kuuni. Kui üks investor või kapitalihaldur loobus investeeringust IT-sse 1998. aastal, oli ta kindlasti juba töölt lahti lastud, kui

IT-mull 2000. aastal lõhkes. Pikaajalise väärtuse loomine tööstuses on muutunud pangandus- ja finantsvaldkonnale vähem huvitavaks, kuna see ei ole mõõdupuu, mille põhjal neid tasustatakse: parem otsida lühiajalisi trende ja mulle ning nendest kõrvale hüpata enne, kui mull lõhkeb.

Ahnust me vältida ei saa, aga me peame kaitsma süütuid, et ahnus neid ei kahjustaks. Tuleb poliitikutelt nõuda, et nad looks seadusi, mis eelistavad pikaajalisi investeeringuid lisaväärtuse tekitamiseks, ning tugevdavad hambutuid inspektsioone finantssektoris.

Autor: Tõive Kivikas

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt