Tarvo Vaarmets • 6. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Languskeeris on haaranud ka Buffetti ettevõtte

Tähelepanuväärne on siinjuures asjaolu, et investeerimisgeeniusest aumees Buffett viitas Berkshire' aktsia arvatavale langusele juba aasta alguses, märkides, et umbes poole kontserni kasumist andva kindlustusäri marginaale ootab ees märkimisväärne kukkumine. "See pidu on läbi," kirjutas ta toona iga-aastases kirjas aktsionäridele.

Maikuus Omahas peetud aktsionäride koosolekul läks Buffett aga veelgi konkreetsemaks, öeldes, et inimestel peaks oma rahaga olema paremat teha, kui osta Berkshire' aktsiat. Taolisi sõnu on ettevõtte juhi suust üsna kummaline kuulda.

Berkshire Hathaway aktsia esimese poolaasta liikumine oli viimase kaheksateistkümne aasta koledaim. Väärtpaber kaotas peaaegu viiendiku oma väärtusest. Kui vaadata kontserni imetlusväärset edulugu ajavahemikus 1965-2007, võib täheldada, et Berkshire' omakapital on selle aja jooksul vähenenud ainult korra - 2001. aastal, mil anti tagasi 6,5%. Aktsia on viimase kahekümne aasta jooksul negatiivset tootlust pakkunud aga vaid kolmel korral.

FTN Midwest Securitiesi analüütik Charles Hamilton on Berkshire' aktsiale andnud neutraalse soovituse. Tema sõnul on Buffetti ettevõtte väärtpaber lähedal õiglasemale hinnale. Samas ei pea ta hetketaset veel ostuvõimaluseks.

Berkshire' aktsiale on survet avaldanud turuväärtuse suuruselt teise investeeringu, USA panga Wells Fargo aktsia kiire langus. Viimane kaotas ainuüksi teises kvartalis 18% oma väärtusest, samuti on tublisti tagasi andnud teisedki suurinvesteeringud, nagu American Express ja U.S Bancorp.

Carret Zane Capital Managementi varahaldur Frank Betz on aga Berkshire' tugevuses veendunud.

"Ma paneks uue kliendi raha kohe Berkshire'sse," rääkis ta eelmisel nädalal Bloombergile. Betzi hinnangul on tõenäoliselt tegemist kõige kvaliteetsema üksikaktsiate kollektsiooniga, mis kunagi loodud.

"Berkshire Hathaway ja pikad langused ei käi kokku," sõnas ta.

Praegused keerulised ajad peaks Warren Buffettile igati meeldima, sest just allamüüdud ettevõtted on need, mida ta otsib. Ja arvestades viimasel ajal toimunut, peaks valikuvõimalused Berkshire' jaoks aina suurenema. Kontsernil on uute investeeringute tegemiseks praegu koguni 31 miljardit dollarit, mis tähendab, et Berkshire peaks ennast vohavate likviidsusprobleemide keskel üsna hästi tundma.

Võib uskuda, et Buffett on üsna pingsalt soodsaid ostuvõimalusi otsimas. Käis ta ju hiljuti ringreisil Euroopaski, kus mees uuris erinevaid investeerimisvõimalusi. Seega pole võimatu, et varsti teatab Buffett mõnest uuest suurostust.

Aina suuremaks on aga muutumas mure seitsmekümne seitsme aastase Warren Buffetti Berkshire' juhtumisest loobumise pärast. Teada on, et mantlipärija otsingud on juba aastaid käinud, ent millal lõplik otsus tehakse ja millal üliedukas rahakasvataja Buffett eemale tõmbub, on suur küsimus. Kindlasti on see löök ka aktsia hinnale, vähemalt lühiajaliselt, kuni uus juht tõestab, et suudab Buffetti teed edukalt jätkata.

Samas ehk suudab Buffett praegust pessimismi ära kasutada ja nutikate ostudega ettevõtte edulugu veel mitu aastat pikendada, nii et suurmehe lahkumine areenilt esialgu erilist mõju kontsernile ei avaldagi.

Berkshire Hathaway A-aktsia on väikeinvestori jaoks oma hinna pärast üsna kättesaamatu, kuid kolmkümmend korda väiksem B-aktsia hind peaks olema juba vastuvõetavam.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt