Auruauto läheb püüdma sajandivanust kiirusrekordit VIDEO

07. juuli 2008, 16:45

Juba 102 aastat on püsinud kiirusrekord,
mille püstitas auruauto nimega Stanley Rocket Racer 1906. aastal USAs Daytona
Beachil, kihutades maismaal kiirusega 205,5 km/h.

Ühtlasi jääb see viimaseks maismaa kiirusrekordiks, mille püstitas auruauto, sest juba 1907. aastal saavutas mootorratas kiiruse 219,3 km/h ja kuulutas sellega valjult sisepõlemismootorite võidukäigu algust. Kuid tänini on Stanley Rocket Racer kiireim auru jõul liikunud sõiduk maailmas.

Nüüd kavatseb Suurbritannias ehitatud 7,6 meetri pikkune auruauto Inspiration rohkem kui sajandi püsinud tippmargi üle lüüa. Rekordiüritus on kavas ette võtta tuleval kuul USAs Utah osariigis Bonneville’i soolajärvedel. Senini on katsetatud auruauto juhtimis-, vee- ja õhutussüsteeme eraldi, kuid autot ennast veel mitte, kirjutas New Scinetist.

Kui auto õnnestub korralikult tööle saada, siis rekordiürituseks sõidab Inspiration kümme kilomeetrit, selle sisse jääb nii kiirendus- kui pidurdusteekond. Mootori käivitab Inspiration vaid kaheks minutiks ning tippkiirusena võiks auto saavutada kuni 274 km/h.

Automootoris põletatakse vedelat petrooleumi, mis ajab kuumaks 12 destilleeritud veega täidetud boilerit, millest väljub aur, mille temperatuur on 400°C ja rõhk 40 bari. Aur käivitab kaks turbiini, mis teevad 13 000 pööret minutis, et auto rattaid ringi ajada.

Auroauto ehitamisega tegid algust Southamptoni ülikooli magistrandid 1997. aastal disainiharjutusena, kuid peagi kujunes sellest tõeline insenerikunsti väljakutse. Näiteks on pea kõik auto juures kasutatud detailid valmistatud eritellimusena.

Auto pressiesitlusel aurumasin siiski tööle ei hakanud, sest päev varem oli üks õhuklapp rikki läinud.

Vaata New Scientisti videot!


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2008, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing