Läbimurre: teadlased valmistasid tehis-DNA

07. juuli 2008, 19:00

Teadlased on valmis saanud maailma esimese
DNA molekuli, mis koosneb peaaegu täielikult tehislikest osadest. Avastus võib
jaapani keemikute sõnul aidata kaasa geeniteraapia, tuleviku nanoarvutite ja
teiste kõrgtehnoloogiliste lahenduste arengule.

Kaksikheeliksi struktuuriga DNA-ahel sisaldab tohututes kogustes informatsiooni organismide ehitusplaani ning funktsioneerimise kohta. Teadlased on püüdnud juba aastaid luua kunstlikku DNAd, et kasutada ära DNA-ahela imepärast info säilitamise võimet. Juba praegu on DNAd üksikute lihtsate elektroonikaseadmete juures kasutatud, kirjutas LiveScience.

DNA kasutab rakkude arenemise ja talitluse jaoks vajaminevate valkude kodeerimiseks vaid nelja põhilist ehituskivi, mida nimetatakse alusteks. Juba varem on teadlased loonud DNA molekule, mille mõned osad on tehislikud.

Kuid Masahiko Inouye ja tema kolleegid Toyama ülikoolis kinnitasid DNA-molekuli suhkrutest koosnevale raamile neli täiesti uut kunstlikku alust, luues ebatavaliselt stabiilse kaksikahelalise struktuuri, mis meenutab looduslikku DNA-d.

"Loodud struktuuri unikaalsed keemilised omadused ja suur stabiilsus pakuvad enneolematuid võimalusi uute biotehnoloogiliste seadmete ja materjalide valmistamiseks,” kirjutavad teadlased oma artiklis. „Kunstlikku DNA-d võib tulevikus kasutada rakuvälistes geneetilistes süsteemides info kandja ja võimendajana.”

Läbimurdest kirjutatakse põhjalikumalt ajakirja Journal of the American Chemical Society 23. juulil ilmuvas numbris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2008, 20:12
Otsi:

Ava täpsem otsing