Ameerikas sadas kullavihma

08. juuli 2008, 10:28

Teadlased usuvad, et USA idaosast leitud
teemandid ja väärismetallid on sinna viimase jääaja lõpul taevast sadanud.
Sellise kallihinnalise vihma põhjustajaks peetakse suurt komeeti, mis
Põhja-Ameerika kohal plahvatas ning tõi muuhulgas kaasa ka massilise
väljasuremise selles piirkonnas.

Ohiost ja Indianast leitud kulla, hõbeda ja teemantide keemilised analüüsid näitavad, et nad on pärit tuhandeid kilomeetreid põhja poolt Kanadast. Küsimus on, kuidas nad nii pika rännaku ette võtsid?

„Ohios pole ühtegi kulla- või hõbedakaevandust, küll on neid aga rohkesti Kanadas,“ ütles uurimuses osalenud geofüüsik Allen West.

Analüüsid on kooskõlas Westi esitatud teooriaga, mille kohaselt lõhkes Kanada kohal atmosfääris 12 900 aasta eest umbes viiekilomeetrise läbimõõduga komeet. „See plahvatus oli nagu tuhat Tunguusi plahvatust ühekorraga,“ ütles West.

Võimsa plahvatuse käigus paisati õhku tohutus koguses pinnast, sealhulgas ka kulda, hõbedat ja teemante. Osa neist transporditi lõunasse ka vooluvete poolt, mis tekkisid plahvatuse käigus moodustunud liustiku sulaveest, kirjutas LiveScience.

Veel mitu kuud peale plahvatust sadas taevast alla teemante ja väärismetalle. Osad neist olid väiksuse tõttu inimsilmale nähtamatud, mistõttu püsisid nad ka atmosfääris kaua aega.

Westi arvates põhjustas komeet paljude Põhja-Ameerika loomaliikide, näiteks mammutite ja mastodonide, huku. Samuti kadusid Põhja-Ameerikat tol ajal asustanud inimesed - Clovise kultuur.

Liustike kiirenenud sulamine lisas ookeanidesse suures koguses magedat vett, mis võis muuta hoovuste liikumisteid ning põhjustada sellega kiire jahenemise keset üldist soojenemistrendi.

Siiski ei ole teised teadlased Westi hüpoteesi veel täielikult aktsepteerinud. „Väärismetallide leiud Ohios ja Indianas on komeedi võimaliku langemisega küll kooskõlas, kuid mitmed teised tunnused ei viita sugugi nii ühemõtteliselt sellele, et tolleaegse kliimamuutuse põhjustas mingi katastroofiline sündmus,“ ütles Ken Tankersley Cincinnati ülikoolist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2008, 14:09
Otsi:

Ava täpsem otsing