Eesti Pank: kaupmehed peaksid hindu langetama

Katre Pilvinski 09. juuli 2008, 00:00

"Eesti praegune inflatsioon ning majanduse väljavaade on suurendanud inimeste ebakindlust ja kulutusi tehakse varasemast kaalutletumalt. Ostjate poodi tagasimeelitamiseks peaks kaupmehed senisest enam hindu langetama. Kaubanduses tehtavad juurdehindlused on Eestis viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ning selle arvel saaks inflatsioon ka alaneda," lausus Lindpere.

"Arvan, et see on lapsik jutt," kommenteeris OG Elektra juht Oleg Gross Gross Eesti Panga ettepanekut, et kaupmehed peaksid hindu alandama. Ta lisas, et turg reguleerib kaupade hinnad. "Kogu aeg üritatakse hindu normaalsel tasemel hoida, märkis Gross.

"Esmane toidukauba tasand pole veel nii hull. Raskeks alles läheb," ütles Gross ja lisas, et raskeks läheb pigem siiski luksuskaupade kui esmase toidukaubaga.

Prisma Peremarketi turundusjuhi asetäitja Reigo Rahumäe sõnul langetas kauplustekett enimmüüdud toodete hindu juba aasta alguses ning seega pole Eesti Panga soovitus kaupmehele midagi uut.

Rahumäe sõnul saab kauplus lõpphinda mõjutada mõningal määral, lõviosa toote hinnast moodustab siiski tootjate ja vahendajate pakutav omahind. "Tooraine ja kütuse hinna kiire tõus on pannud tootjaid oma toodete hindu kergitama ning kaupmehi pigem oma marginaale vähendama," lisas Rahumäe.

Maxima Eesti avalike suhete juht Erkki Erilaid ütles, et Eesti Panga soovitus on juba aegunud, kuna mõnede toiduainete ja tööstuskaupade hinnad on juba langenud.

"Hinnad paneb paika konkurents ja nõudluse vähenemine. Mullu juhtisid kiiret toiduainete hinnatõusu piimatooted, mis on nüüd märkimisväärselt odavnenud," rääkis Erilaid. "Kuna toiduainete jaekettide konkurentsi osas käib väga kõva rebimine, siis siin ei saa mingisugusest kaupluste omatahtsi hindade tõstmisest või langetamisest eriti rääkida," ütles ta.

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks tänavu juunis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 11,4%, toidukaubad kallinesid 15,8%.

"Lähikuude inflatsiooni mõjutavad peamiselt aktsiisitõusud ja soojusenergia hind, kuid sisemaiste hinnasurvete alanemise jätkudes peaks inflatsioon aasta teises pooles hakkama aeglustama," ütles Lindpere.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing