Tarvo Vaarmets • 8. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kui koledad tulevad ettevõtete tulemused?

Thomson Reutersi andmetel ootab turukonsensus S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete kasumi kahanemist keskmiselt 12% jagu, kusjuures allavedajatena nähakse finantsettevõtteid, mis peaksid prognooside kohaselt oma kasumites tagasi andma kaks kolmandikku. Ilma finantsasutuste mõjuta oodatakse hoopis kasumite pea kümnendikulist kosumist.

Tegelikkuses ei osutu arvatavasti turuliigutajateks mitte niivõrd avaldatavad tulemused, vaid hoopis juhtkondade kommentaarid ja nägemused teise poolaasta suhtes. Praegu usuvad analüütikud, et kolmas ja neljas kvartal tulevad tänu nõrgemale võrdlusbaasile roosilisemad kui aasta esimene pool, sest nii esimest kui ka teist kvartalit võrreldakse veel ju ajaga, mil finantskriisi laastav mõju polnud esile pääsenud.

Viimane aasta on selgelt näidanud, kuivõrd ebatäpsed on analüütikud oma prognoosides, mistõttu ei tasu väljapakutud numbreid lõplikku tõena võtta. Kasumi languse protsenti on analüütikud viimastel kuudel muudkui allapoole sikutanud - 1. aprillil oodati S&P liikmete keskmiseks kasumi languseks kaks protsenti, finantsettevõtete puhul aga 31%. Nelja kuuga on analüütikud muutunud seega tunduvalt pessimistlikumaks ja kes ütleb, et tegelik olukord ei või olla veelgi koledam?

USA majanduse jahtumine, sealhulgas tarbijate suurenev passiivsus ja kõrged sisendite hinnad ju alles peaksid oma negatiivset mõju avaldama hakkama.

Ilusate kasumiaegade tagasipöördumiste põhilisteks eeltingimusteks on finantsettevõtete varade mahakandmiste lakkamine ja nafta hinna alanemine, samuti võib oluliseks teguriks pidada elamuehituse tugevnemist. Seni, kuni viimased ei näita ettevõtete sõbralikke märke, ei tasu kasumite suurenemist ja sellest johtuvalt ka erilist börsitõusu oodata. On selge, et teise kvartali tulemusi survestavad kõik kolm veel põhjalikult.

Siin on muidugi erandeid - näiteks energiasektor, mis kõrgest nafta hinnast hoopis kasu lõikab ja kus tegutsevad ettevõtted teise kvartali kasumite suurenemisest raporteerima hakkavad. Turukonsensus ootab energiasektori ettevõtetelt keskmiselt 28%-list kasumi kasvu.

Esimesed signaalid teise kvartali tulemuste kvaliteedist tulevad alumiiniumitootjalt Alcoa, mis avaldas oma näitajad eile õhtul, ja kõikvõimalikes sektorites tegutsevalt General Electricult, mis lööb oma numbrid letti sellel reedel. Alcoalt oodati toorme hindade tõusu ja nõudluse vähenemise tõttu pea viiendikulist kasumi ja kümnendikulist käibe langust.

Tavapäraselt korraliku kasvuga investoreid rõõmustanud General Electricult ootavad analüütikud aga vaevunähtavat kasumi kasvu - kui mullu teeniti ühe aktsia kohta 53 senti kasumit, siis nüüd prognoositakse konglomeraadile kasumiks ühe sendi võrra suuremat numbrit.

Kui nende kahe gigandi näitajad annavad esmase pildi USA ettevõtete seekordsetest kvartalinumbritest, siis täpsemaid vihjeid nii tulemuste kui ka edasiste ootuste kohta hakkab tulema juba järgmisel nädalal, mil oma saavutusi esitlevad teiste hulgas mitmed finantsettevõtted. Siinjuures tuleb jälgida ka juhtkonna kommentaare.

Seega on turg pigem pessimistlikult meelestatud ja kuigi aktsia hindades on juba negatiivsust, võib arvata, et lahti päästetud tulemustevoog ja juhtkondade ootused globaalsete turgude langustrendi murda ei suuda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt