8. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Peredele elamisväärne kodu

Aastal 2007 korraldatud lasterikaste perede toimetuleku uuringust selgub, et enim takistavad laste saamist ruumipuudus ja halvad elamistingimused. Pered vajavad abi eluruumi remonditööde tegemisel ja laiendamisel, pesemisvõimaluste parandamisel ja kommunikatsioonide arendamisel.

On paradoksaalne, et korrastame õhinaga ühiskondlike hooneid, kus kõik lapsed viibivad, aga oleme jätnud tähelepanuta suurte perede kodudes valitsevad elamistingimused ja võimalused abistada neid peresid, kes mitme lapse kasvatamise kõrvalt ei jaksa kokku hoida remondiks või kodu soetamiseks vajalikke vahendeid. Selle tegematajätmise korvamiseks ongi loodud lasterikaste perede kodutoetuse meede. Selle meetme vajaduse üle langetas riigikogu otsuse mullu ja sarnaselt teiste Kredexi vahenditega rakendab minister seaduses ettenähtud meetme oma juhendiga.

Toetust saab kulutada lisaks eluaseme remondile või kommunikatsiooni rajamisele ka uue kodu soetamisele või juba soetatud kodu laenu põhiosa tagasimaksmisele.

Rumalad on need süüdistused, mis viitavad, otsekui toetaks see meede "rikkaid" - taotleja sissetulekutele oleme seadnud konkreetse piiri. Seda vastupidi enamikule meie riigi juhtumipõhistele toetustele, mida makstakse sõltumata sellest, kas oled miljonär või töömees. Küsitud on, miks seda meedet ei saa kasutada üürnikud - muidugi saavad nad seda kasutada oma kodu soetamiseks. Üürile andja pinna korrastamiseks toetust kasutada ei saa, sest see suurendaks kolmanda isiku vara. Oluline on, et arusaadavalt kajastataks vajalikke tingimusi toetuse saamiseks.

Kutsume omavalitsusi kaasa mõtlema: teatud juhtudel on nõutud omafinantseering kuni 20%, mida saab tasuda ka omavalitsus. Nende sotsiaalnõunikud peaksid kindlasti soovitama suurtel peredel kaaluda toetuse taotlemist ja andma peredele ka nõu. Rõhutan, et see meede ei ole sotsiaaltoetus, vaid toetus selleks, et perel oleks elamisväärne kodu.

Kodutoetuse eelnõu, mille majandusministeerium saatis kooskõlastusele mullu sügisel, pole kuhugi kadunud. Kui sellele on võimalik saavutada koalitsioonipartnerite toetus, saame selle esitada ka riigikokku arutamiseks. Kõnealust meedet tuleks mõista esimese sammuna, see ei välista kodutoetuse eelnõu.

Koalitsioonilepe näeb paljulapseliste perede eluasemetingimuste parandamiseks ette 50 miljonit krooni aastas.

Autor: Juhan Parts

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt