Playtech kasvatas Kivisikust miljardäri

Kadri Bank 09. juuli 2008, 00:00

Playtechi aastaaruande järgi kuulus 2007. aasta lõpus Kivisiku firmale Interexpo Trading Limited 4,07 protsenti Playtechi aktsiapakist. Aktsia kurssi arvestades maksab see üle 930 miljoni krooni.

See lisandub nendele enam kui 200 miljonile kroonile, mille Kivisik teenis paar aastat tagasi osa aktsiate müügist Playtechi börsile tulekul. Pluss veel omanikutulu, mida Playtech maksis 2006. eest 15,7 senti aktsia kohta - Kivisiku osaks pea 15 miljonit krooni.

Meedia tähelepanu eest hoolikalt kõrvale hoidva Playtechi looja Rain Kivisikuga ei õnnestunud Äripäeval ühendust saada, seda ka kommunikatsioonijuhi kaudu.

"Rain tegeleb Playtechi projektidega ning on jätkuvalt aktiivne," iseloomustab miljardäri Playtech Estonia tegevjuht Rein Lemberpuu. "Ta on olnud Playtechi ülesehitamisel väga järjekindel ja hea visionäär, kuid loomulikult on eduka ettevõtte loonud kogu meeskond."

Playtechil on plaanis agressiivselt tegevust laiendada ja seetõttu korraldas ettevõte juuni keskel lisaemissiooni, laiendades aktsiapakki umbes 10 protsenti ja kaasates aktsiaturgudelt üle kahe miljardi krooni. Kontsern plaanib sellega rahastada tarkvaraarendajate ülevõtmisi.

Playtechi tegevjuht Mor Weizer ütles, et emissiooniga kaasatav raha annab Playtechile ülimalt tugeva bilansi.

Börsiteates on kirjas, et firma on näidanud aasta jooksul orgaanilist kasvu, mille tõestuseks on märkimisväärsed majandustulemused. 2007. aasta kogutulu on võrreldes eelneva perioodiga kasvanud 86 protsendi võrra. "Sellegipoolest näeb Playtech Ltd juhtkond täiendavaid kasvuvõimalusi ettevõtete omandamise teel, mis tõstaks järgnevateks perioodideks märgatavalt ettevõtte väärtust ja suurendaks kasvupotentsiaali," on märgitud.

Playtech Estonia kommunikatsioonijuhi Martin Leigeri sõnul ei ole praegu uudiseid selle kohta, kuidas emissioonist saadud vahendid rakendatakse. Weizer on varem öelnud, et Playtech plaanib osta tarkvaraarendajaid ja nende platvormid oma toodeteks muuta. Äripäeval pole andmeid, kas Kivisik ka lisaemissioonist osa võttis.

Playtech Estonia tööd Leigeri sõnul lisaemissioon otseselt ei mõjuta. "Samuti ei mõjuta meid ilmselt saadud vahendite realiseerimine. Playtech Estonia säilitab oma positsiooni peamise arenduskeskusena," ütles ta.

Praegu töötab Playtechi kontsernis enam kui 700 inimest, sealhulgas Playtech Estonias 320 ning Tallinnas asuvas Videobeti arenduskeskuses 70 töötajat. Leigeri sõnul otsivad nad pidevalt uusi töökäsi, kuid keda konkreetselt, oleneb ajahetkest. Eestis pakutakse praegu tööd kokku kümnele uuele töötajale.

Playtechi aktsia noteeriti Londoni börsi alternatiivturul 2006. aasta märtsi lõpus. Alates aktsiate esmaemissioonist (IPOst), mil aktsiaid müüdi 257 penni tükk, kerkis väärtpaber juuni lõpuks rekordilise 558 pennini. Viimase aasta jooksul on aktsia tõusnud 39 protsenti.

Playtechil õnnestus selle aasta esimese kvartaliga saada kaheksa uut klienti ehk licensee'd. "Playtechi ärimudeli järgi rendivad licensee'd meilt mängukeskkonna tehnilist lahendust, mitte ei osta seda n-ö välja," selgitas Leiger.

Kokku 59 licensee'ga firma jaoks on kaheksa uut klienti Leigeri hinnangul suur arv. "Playtechil ei ole üldjuhul nn väikekliente ega ühekordseid projekte, enamjaolt pakume täisteenust ja keskendume pikaajalisele suhtele," lisas ta.

Joel Kukemelk, LHV analüütik
Internetimängude tarkvara pakkuvad ettevõtted on hästi elanud - seda on näidanud tööstusharu ettevõtete agressiivsed majandustulemused. Müügitulud ja kasumid kasvavad 15-30protsendilises tempos. Kahe miljardi dollari suuruse turukapitalisatsiooniga Playtechi võib pidada tööstusharu lipulaevaks.

Lisaemissiooni käigus müüdud aktsiate hinnaks kujunenud 520 penni on võrdväärne praeguse turuhinnaga. Seega sellelt tasemetelt, hoolimata aktsia hiljutisest tõusust maailma aktsiaturgude languse taustal, on võimalik jätkuvalt ettevõttesse investeerimisest huvitatud investoreid leida.

Samast tööstusharust Playtechiga võib leida ka GigaMedia, kes on eriti hästi kursis kasvava Aasia internetimängude turuga. Usun, et tööstusharu soodsad tuuled toetavad järgnevatel aastatel jätkuvalt nii Playtechi kui ka GigaMedia aktsia liikumist. Samas, kuna GigaMedia kaupleb globaalsete aktsiaturgude nõrkusest tuleneva suurema languse järel võrreldes Playtechiga oluliselt odavamatel tasemetel, kaldub minu poolehoid GigaMedia poole. Kuid suure tõenäosusega on ka Playtech paariaastase horisondiga investori jaoks hea investeering.

GigaMedia on noteeritud USA börsil ning Playtech Londoni börsil. Mõlemat ettevõtet on võimalik osta tavalise investeerimiskonto vahendusel, Londoni börsilt ostes tuleb siiski arvestada pisut suurema teenustasuga, kuna seal lisandub tehingule börsi poolt kehtestatud 0,5protsendiline maksumäär.

Allan Martinson, riskikapitalist
Rain Kivisikuga pole ma kokku puutunud, aga olin veel mõni aeg tagasi Playtechi väikeaktsionär. Oleks võinud aktsiaid ehk kauemgi hoida, aga jäin ka päris rahule sellega, mis ma sealt sain.

Tublit tööd teevad. See on kombinatsioon heast ideest ja ettevõtte teostamisest. Paljud on valinud selle tee, et müüvad litsentse ja jäävad IT-firmaks, aga nemad rendivad ja saavad ühtlasi sellest suurest rahast oma osa. See on nutikas.

Teiseks on ka väga tubli teostus nii IT kui ka juhtimise mõttes. Ma tean, et seal on viimase poole aasta jooksul teatav kaadrivahetus toimunud, aga sellele vaatamata on neil algusest peale olnud hea tiim, Iisraeli poole pealt tugev ärivaist ja siit korralik IT-pool.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing