18% käibemaks hotellidele lööks turismil jalad alt

ÄP 11. juuli 2008, 00:00

"Kolleege Lätist ja Leedust pani meie riigi plaan tõsiselt üllatuma," kommenteeris Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees Feliks Mägus kohtumisel arutatut ning lisas, et teiste Balti riikide valitsused ei planeeri sellist asja ja vastupidi - toetatakse turismi arengut. Tema sõnul on idee tõsta majutusasutuste käibemaksu eriti kummaline just selle tõttu, et Euroopa praktikas on majutusteenuse käibemaksumäär erinev käibemaksu tavamäärast.

"Selles suhtes mõistsid juhatused hukka meie valitsuse plaani ja tõdesid üksmeelselt, et see võimalik tõstmine nõrgendaks kindlasti Eesti konkurentsivõimet Baltimaades, kuid nähti ka ohtu, et see vähendab terve Baltimaade konkurentsivõimet," sõnas Mägus.

Eesti majutusettevõtete käibemaksumäära tõstmine 18 protsendile tähendaks ka kolme Balti riigi külastuseks ühise paketi ostnud välisturistile suuremat väljaminekut.

Tallink Hotelsi hotelliketti juht Aivar Sõerd sõnas, et majutusasutuste käibemaksu tõstmise plaan on läbi mõtlemata ja maksumuutuse ajastus on vale, sest majandus on languses.

"Majutusteenustele käibemaksustamisel standardmäära kehtestamine seni kehtinud 5% määra asemel on maksupoliitiliselt kindlasti vale otsus. Majutusteenus, mida osutatakse välisturistidele, on sisuliselt teenuse eksport, eksport aga maksustatakse üldjuhul 0% määraga. See on kõige olulisem erisus võrreldes muude kaupade või teenustega, millele on rakendatud standardmäärast madalam maksumäär," lisas ta.

See on tema sõnul tagasilöök turismivaldkonnale, ekspordile ja konkurentsivõimele, sest see viib turistid Eestist mööda. "Seega selline maksumuudatus seab löögi alla olulise osa ekspordist ja annab tuntava tagasilöögi turismindusele kui valdkonnale, mille osatähtsus sisemajanduse kogutoodangust on oluline. Halveneb ka Eesti konkurentivõime selles valdkonnas võrreldes naaberriikidega. Vale on ka kavandatava muudatuse ajastus, kus turismindus kui valdkond, nii nagu majandus tervikuna, on languses," arvas Sõerd.

Scandic Hotels Eesti ASi direktor Kadi Saluoks ütles, et hotellide käibemaksu tõstmine pole praegu mõeldav, kuna turiste jääb aina vähemaks.

"Arvan, et see on väga halb plaan, kuna senini on hotellide käibemaks olnud 5 protsenti," kommenteeris Saluoks valitsuse plaani.

"Käibemaksu tõstmine tähendaks kas hinnatõusu kliendile, mis praeguses turuolukorras pole mõeldav, või 13protsendilist tulu vähenemist ettevõtjale," sõnas ta.

Saluoks rääkis, et juba see aasta näitab, et üldiselt on turiste vähemaks jäänud. "Selle põhjuseks on üleüldine hinnatõus," lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing