Ansip - näita, et kontrollid olukorda!

10. juuli 2008, 18:16

Loen Irish Independentis ilmunud arvamust
Iiri majanduse ja peaminister Brian Coweni kohta ning käsi otsib paberit, kuhu
alla kirjutada.

Alla kirjutada mitte Coweni suhtes – selle lugupeetud härra tegemised jäävad mulle hetkel suhteliselt kaugeks. Küll aga tunnen kodaniku ning ajakirjanikuna üha kasvavat muret peaminister Andrus Ansipi tegevuse üle. Ja nii nagu on Eestis toimuvas üllatavalt palju sarnast meile eeskujuks toodud ja eeskujuks olnud Iirimaaga, on sarnased ka mõlema riigi peaministrite tegevus(etus).

15 aastat kasvanud majandus on põlvili vajumas. Kukuvad ehitusmahud, kinnisvarahinnad, sisemaine tarbimine. Tõusevad intressid. Majanduskasvuks ennustab valitsus selleks aastaks 0,5%, kuid ei ole üldse välistatud miinusmärgiga tulemus. Eelmise aasta lõpus tehtud riigieelarve näib oma optimistlikkuses kui kanepipilve sees hõljuvat.

See toimub praegu Iirimaal. Tuleb tuttav ette? Tõsi, Iirimaal näitab statistika juba ka tööpuuduse viimaste aastate rekordnumbreid, meil esialgu registreeritud tööpuudus statistikas suur pole, kuid töövahendusfirmad teatavad tööotsijate arvu suurenemisest. Iirimaal räägitakse ka riigieelarve suuremasse defitsiiti laskmisest, meil ehk defitsiiti üldse minemisest.

Kuid, mis on mu meelest väga tähelepanuväärne, on mõlema riigi peaministrite tegevus.

Nii nagu Cowen, nii tundub Ansip ja tema juhitav valitsus tegutsevat põhimõttel „mu lubadus loeb ainult siis, kui mu optimistlik ennustus õigeks osutub“. Ei taheta ette võtta kardinaalseid samme. Käib üks pidev heietamine, arutamine, venitamine.

Mis siis juhtub, kui sel aastal pea iga kuu prognoositule alla jääv maksulaekumise miinus veel süveneb?

Mis siis juhtub, kui aktsionäride ja välisinvestorite turmtule all ägav Swedbank lõpuks murdub ja meil „SEBi tegema“ hakkab? Ehk võtab Hansapanga juhtimise Erkki Raasukese meeskonnalt üle ning hakkab valimatult käsi väänama kõigil probleemidesse sattunuil ja sattuda võivail tegelastel ning firmadel. Loob uued reeglid. Siis ei pruugi Rüütmannide ja Sedinite pankrotiteated enam uudiskünnistki ületada.

„Missiisjuhtumisi“ võib veel palju tuua, osasid tõrgub käsi kirjutama. Kuid mida meil tehakse?

Raporteeritakse ministeeriumite suvepäevade ärajätmisest. Pikalt vaieldakse Riigikogu liikmete ning kõrgete riigiametnike palkade külmutamise teemal, millega säästetakse 45 miljonit krooni. Või jäetakse ehitamata mõni uus maja.

Sellega usaldust Eesti majanduse vastu ei tõsta. Ansipil on aeg roosad prillid eest ära võtta ning näidata end sama autoritaarse juhina nagu pronksiöö aegu. Siin ei ole enam küsimus ajaloo tõlgendamises või kellegi solvumises/solvamises. Asi on vastutuses kõigi valijate, kodanikkonna ees, kellelt mandaat on saadud.

Esmalt peab Ansip jõuliselt läbi suruma kava külmutada kõik avaliku sektori palgad kaheks aastaks. Koheselt, eranditeta. Ja lisada siia veel ning riigi kontrolli all olevate ettevõtete palgad.

Teiseks sundida avalik sektor efektiivsemale säästurežiimile. Öelda igale ministeeriumile ette number, mis tuleb kärpida ja sellest kinni pidada. Ning jälgida. Ei taha enam lugeda mõne riigieelarvelise asutuse eelarvekavast „muude kulude“ alt rida „muud kulud“. Erasektor täna vähendab töötajaid ja kärbib kulusid. Avalik sektor peab sama tegema.

Kolmandaks naelutama seifi kõik maksude tõstmise ettepanekud. Ma ei ole maksueristuste poolt, kuid majutusteenustele pelgalt selle tõttu käibemaksuerisused kaotada, et vaja eelarvet täita, on vale.

Hoopis vastupidi. Ainult madalamad maksud toovad arengu. Toetan täielikult sotsiaalmaksule ülempiiri seadmise ettepanekut, samuti tuleb edasi minna üksikisiku tulumaksu alandamise kavaga.

Ainult sel viisil suudab peaminister näidata, et ta kontrollib olukorda. Kui ei kontrolli, siis tuleb teatepulk järgmisele anda.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2008, 12:17
Otsi:

Ava täpsem otsing