Reinsalu: ministrid nägid huvide konflikti

10. juuli 2008, 15:40

Riigikogu töökorralduse töörühma esimees
Urmas Reinsalu sõnul ei loobu valitsus arvamuse andmisest palkade külmutamise
eelnõu kohta seetõttu, et seadus puudutab ka ministrite endi palku.

Reinsalu sõnul andis valitsus sellise sammuga märku, et see küsimus kuulub täielikult parlamendi pädevusse. „Kui valitsus selle kohta arvamust avaldaks, kärbiks ta nagu parlamendi tiibu. Ministrid lähtusid sellest, et siin on teatud huvide konflikt, sest see seadus puudutab ka ministrite endi palku. Kuidas sa siis ütled, kas sinu palga kärpimine on hea või halb. See oli ka nende tagasihoidlikkuse motiiv," kommenteeris Reinsalu valitsuse otsust loobuda arvamuse andmisest "Eesti keskmise palgaga seotud ametipalkade maksmise ajutise korralduse seaduse" eelnõu kohta

„Mina nende asemel oleks selgelt öelnud, et see on praegu mõistlik samm ja mis siin ikka häbeneda. Eks parlamendis on samad parteid, mis valitsuses, seega see idee lahutamine on veidi kunstlik, aga kui nad nii arvasid, siis oli see nende otsus”

Reinsalu selgitas, et ajutise iseloomuga seadus tähendab seda, et kui järgmisel aastal parlament seadust ei pikenda, siis seadus raugeb. Reinsalu sõnul oli minimaalne kokkulepe, mis suudeti saavutada, see, et seadus kehtib aasta, mitte järgmise riigikogu koosseisu ametisse tulekuni.
Poliitik avaldas lootust, et enne ajutise seaduse kehtivusaja lõppu on vastu võetud juba uus seadus, mis korrastaks riigitöötajate palgasüsteemi ja mis hakkaks kehtima järgmisest riigikogu koosseisust.

Peaminister Andrus Ansip juhtis täna tähelepanu sellele, et kohtunikele tahetakse eelnõu järgi külmutada palgad neljanda kvartali alusel, kuid kohtunikud saavad praegu palka eelmise aasta keskmise alusel. See tähendaks palgatõusu kohtunikele, mis ei olnud aga eelnõu algatajate eesmärk.

„See ei ole kindlasti selle eelnõu mõte. Eelnõu menetlemisel saab sõnastusi nii ümber teha, et oleks arusaadav, et tegu on olemasolevate palkade fikseerimisega,” ütles Reinsalu.

Valitsus arutas ja loobus arvamuse andmisest "Eesti keskmise palgaga seotud ametipalkade maksmise ajutise korralduse seaduse" eelnõu kohta. Valitsus lähtus varasemast praktikast, mille kohaselt Riigikogu sisekorralduslikes küsimustes arvamust ei anta. Samas teeb valitsus eelnõule omapoolsed märkused, millel on eelnõu regulatsiooni täpsustav iseloom.

"Valitsus ei andud oma arvamust. See ei tulene sellest, kas eelnõud meeldisid või ei meeldinud. Tava on, et valitus ei anna arvamust ja seisukohti parlamendi tööd puudutava kohta. Ei ole kombeks ka mujal maailmas selliste asjade kohta oma arvamust avaldada. Kõige kohta ei pea arvama," ütles peaminister Andrus Ansip tänasel valitsuse pressikonverentsil.

Eelnõu kohaselt sätestatakse põhimõte, et presidendi, riigikogu liikme, peaministri, ministri, kaitseväe juhataja, riigikontrolöri, õiguskantsleri, kõigi kohtuastmete kohtunike ja soolise võrdõiguslikkuse voliniku ametipalk on jätkuvalt seotud Eesti keskmise palga ning vastava koefitsiendi korrutisega, kuid palk ei saa perioodil 1. jaanuarist 2009 kuni 28. veebruarini 2010 olla kõrgem kui 2007. aasta IV kvartali Eesti keskmise palga ja vastava koefitsiendi korrutis.

Vastavalt eelnõule jääb palga arvestamisel ülempiiriks 2007. aasta IV kvartali keskmine palk. Seadus fikseeriks ametipalga kaudu teatud perioodiks ülempiiri ka ametipensionide võimalikule tõusule.

Seaduse rakendamiseks ei ole vaja teha eraldi täiendavaid kulutusi. 2009. aastaks töötasudeks ja hüvitisteks planeeritud vahendite arvel hoitakse kokku 45 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2008, 16:25
Otsi:

Ava täpsem otsing