Uus meetod maavärinate ennustamiseks

10. juuli 2008, 17:33

Ameerika teadlased kirjeldavad ajakirjas
Nature avaldatud artiklis uut meetodit, mida on edukalt kasutatud kahe väikse
maavärina ennustamiseks.

Teadlaste sõnul oleme esialgu rutiinsest ja edukast maavärinate ennustamisest veel kaugel, kuid meetodi edu sisendab lootust, et ühel päeval saab maavärinaid ennustada samamoodi kui lähenevaid äikesetorme, kirjutas BBC.

„Kui teaksime maavärina toimumisest kümme tundi ette, oleks piisavalt aega, et inimesed evakueerida või vähemalt majadest välja saada ning tuletõrje kõrgendatud valmisolekusse viia,“ ütles Paul Silver Carnegie instituudist.

Teadlased puurisid California osariigis Parkfieldi linnakese lähedal maasse kaks auku, millest üks asub täpselt osariiki läbivas San Andrease murrangus, mis ongi California maavärinate põhjustajaks.

San Francisco ja Los Angelese vahel paiknev Parkfield on maavärinate uurimiseks ideaalne paik, sest väiksemaid värinaid tuleb seal ette küllaltki sagedasti. Murrangu piirile puuritud kilomeetri sügavusse auku lasti piesoelektriline seismiliste lainete tekitaja. Teises augus on seismomeeter, mis mõõdab, kui kaua kulub seismilistel lainetel aega, et lainegeneraatorist kohale jõuda.

Teadlaste idee seisneb selles, et enne maavärinat võiksid toimuda muutused pinge all olevates kivimites, mis peaks avalduma lainete levikukiiruste muutumisena. Idee pole iseenesest uus, kuid siiani on tehnilised raskused takistanud selle edukat rakendamist.

Kahe mõõdetud maavärina korral on idee toiminud üsna hästi. Ühel juhul andis aparatuur signaali kaks tundi enne maavärinat, teisel juhul aga kümme tundi varem.

„Me oleme edust väga julgustatud ning plaanime tervet eksperimentide seeriat, et meetodit kontrollida ja täiustada,“ ütles uurimuses osalenud Fenglin Niu Rice’i ülikoolist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. July 2008, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing