Urve Vilk • 10. juuli 2008 • 6 min
Jaga lugu:

Hakkajast müügimehest pidude korraldajaks

"Ma ju müün iseennast ja oma teenust," lisab peokorraldaja ja õhtujuht selgituseks.

Kelleks Te poisina saada tahtsite?

Traktoristiks.

Aga mis erialal õppisite?

Läksin õppima maakorraldust, mis oli samuti põllumajandusega seotud.

Kuigi sain väga ruttu selgeks, et see eriala pole minu jaoks, käisin kooli lõpuni. Haridus kui selline ei jookse kunagi mööda külgi maha. Sain kooli kõrvalt käia kõik suved Soomes tööl, saades tol ajal suurt raha, millega sain ülejäänud aasta ennast majandada.

Teie esimene töökoht?

Kuni praeguse tööni töötasin kontsernis ESS, nüüdses Falckis. Töötasin eri ametikohtadel, alustades turvamehest. Vahepeal sai töötatud Viljandis teenindusjuhina ja käidud sõjaväes, siis tulin Tallinna müügiosakonda tagasi.

Kas ümbermaailmareis toimus ESSi ajal või pärast seda?

ESSi ajal, ESS oli ka sponsor. See oli 2000.-2001. aastal. Mõtlesin, et teen pausi ja lähen reisima. Ma ei lõpetanud töölepingut, vaid ütlesin, et olen natuke aega ära, aga see "natuke" oli lõpuks rohkem kui aasta.

Üritasin maakerale tiiru peale teha, aga Singapuris, kust oli võimalus minna edasi Austraaliasse või Ameerikasse, lõid mõlemad riigid uksed mu ees kinni.

Mida reis Teile õpetas?

Eesmärk oli vaadata, kas maailm on nii kole ja hirmus ning nii ilus, nagu räägitakse. Veendusin, et maailm ei ole nii kole, nagu räägitakse, näiteks Süüria ja Iraan olid ühed sõbralikumad riigid. Samas oli mul kaasas üks postkaart, millel kujutatud koha ma üles leidsin. Postkaart oli arvutis tugevalt töödeldud pilt, maailm ei ole nii värviline, reaalsus on hoopis teine.

Kuidas Te oma ettevõtte rajamiseni jõudsite?

Olin ESSis aktivist, nii et kontsernisiseselt pakuti mulle proovida juhtida õhtut või suvepäevi. Proovisin koos ühe Tartu firmaga seda teha ja see hakkas istuma.

Kui selle firmaga tekkisid eriarvamused, jätkasin FIEna. 2004. aastal avastasin, et kaks tööd hakkavad üksteist segama, nii et loobusin Falckist.

Kas Teil on abilisi ka?

Töö, mida teen, ei eelda, et mul peaks olema kontor ja palju töölisi. Mul on palju abilisi, aga mul ei ole mõtet töötajaid omada, nad on projektipõhised.

Millised on oma ettevõtte plussid?

Mul on palju aega, töötan valdavalt nädalavahetustel, ma olen iseenda peremees. Ja töö on vahelduv, ei teki rutiini, kogu aeg on uued inimesed, kohad ja esinejad.

Millised üritused Teile enim meeldivad?

Pulm on konkreetne üritus, kõik inimesed on viisakad, sa oled ise soliidne ja rahvas on soliidne. Suvepäevad on tore üritus, kus teha suviseid mänge. Kolmandaks meeldib, kui saab kokku panna suurema projekti, milles on palju detaile, mida ajaliselt klappima panna.

Mitut üritust Te suve jooksul juhite?

Suvel on 12 nädalavahetust ning igal nädalavahetusel üks-kaks üritust, mõned üritused ka nädala sees, nii et kokku umbes 24 üritust suve jooksul.

Millised iseloomujooned õhtujuhil kindlasti olema peavad?

Õhtujuht peab olema julge, kõva ja selge häälega ning edev. Improviseerimisvõime peab olema hea. Olukord võib muutuda, siis pead leidma kohe olukorrale lahenduse, mitte jääma seisma, teadmata, mida teha.

Mida soovitate alustavale ettevõtjale?

Julgust ja pealehakkamist. Kui on julgust, leiab ka äriplaani, idee ning raha. Küsimus on ka ainulaadsuses.

Kui oma firma näiteks võtan, siis õhtujuhte ei ole palju, nõudlus ületab pakkumise ja uue ettevõtte puhul peab seda kõike arvestama.

Millised on Teie tugevused?

Vali hääl, improviseerimisvõime ja julgus.

Millisest iseloomuomadusest sooviksite pigem vabaneda?

Ma ei ole rahulik inimene, ma ei püsi paigal, ma ei suuda pikka aega ühele asjale keskenduda. Kui raamat pole alguses põnev, siis ma seda edasi ei loe, asi peab algusest peale minu jaoks põnev olema.

Tööalaselt hakkab see segama, kui teha liiga palju tööd. Eelmisel aastal tundsin, nagu näitlejad ütlevad, et tekib läbipõlemisoht. Lähed üritusele ja tunned, et ei saa ennast käima. Õnneks kui üritus pihta hakkab, saan inimestelt energiat.

Kui paljudest pakkumistest Te ära ütlete?

Mitte paljudest. Kliendiga tuleb ikkagi kontakt saavutada. Sain Falcki müügiosakonnast hea müügikoolituse, ma ju müün praegu iseennast ja oma teenust.

Millega vabal ajal tegelete?

Kui inimesel on hobid, siis tal on iseendaga põnev olla. Minu hobideks on sport, fotograafia, reisimine, teater, kalapüük ja sukeldumine. Ma ei saa aru inimestest, kel pole ühtegi hobi.

Tõnis on väga hea suhtleja, avatud loomu ja julge lähenemisega kõigele, mis talle huvi pakub. Ta on inimene, kelle peale võib igal ajal kindel olla. Tõnise jaoks ei näi olevat mingi probleem, minna suurele lavale, haarata mikrofon ja ajada kogu publik hetkega südamest naerma. Tõnisega koos on ka keerulised olukorrad lihtsad, ta ei pelga ootamatusi ja oskab samas olukordi käigupealt oma soovi järgi suunata.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt