Valguse ja varju illusoorsed mängud

Ragne Nukk 11. juuli 2008, 00:00

Kes ei ole veel suveks linnast ära sõitnud, võiks minna näitust vaatama ning saada õhulise, kerge ja suviselt sürreaalse kogemuse osaliseks.

Näituse tutvustuses kirjutab Reet Varblane, et kuigi Eesti klaasitööstus on suuremalt jaolt välja surnud, õitseb meie klaasikunst siiski. Kati Kerstna ja Kairi Orgusaare eesmärk oli luua kolmemõõtmelisi maale, selgitab Varblane. Tekkivad peegeldused ja varjud viivad vaataja illusoorsesse, valgusmängude maailma.

Kati Kerstna on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ning esinenud näitustel juba 1995. aastast alates. Ühtlasi on ta Palamuse klaasikoja asutajaliige ning kavandanud kostüüme ja lavakujundust moderntantsuetendustele. Sellel näitusel rabab ta vaatajat korraga nii lihtsuse kui ka meeltemängudega.

Kerstna klaaskihtidest "kaevud" saavutavad oma sügavuse tänu värvi ja valguse mängudele, ka iga vaataja liigutus muudab midagi töö meeleolus. Tundub, nagu need tööd elaksid.

Kati Kerstna esitab näitusel laua- või riiulisarnaseid objekte, mis on kokku pandud kuni kümnest klaasplaadist. Kaleidoskoopilise efekti loob kunstnik erinevate värviliste mustritega, mis on kantud iga kihi peale. Taoline tehnika tekitabki liikumise tunde ning ülevalt alla vaadates sarnaneb joonte mäng vee virvendusele.

Kairi Orgusaare installatsiooni võib täie õigusega nimetada õhuliseks ning taolisi on kunstnik teinud varemgi. Laest rippuma pandud vingerdavad klaastorud peidavad end omaeneste varjude taha. Kõigepealt näeb vaataja halle varje seinal ning alles seejärel tegelikku objekti. Esile tuleb tuua ka nende puhumistehnikas objektide mõõdud, mis olevat Eesti klaasikunstis ühed suuremad.

Klaas on üks ilusamaid ja mitmekesisemaid materjale kunstipraktikas üldse. Eesti klaasikunstnikud justkui võitlevad meie põhjamaiselt hämarate ilmade vastu. Nad loovad fantastiliselt kirgastavaid ning kergeid objekte, mis toovad igapäevaellu valgust, õhulisust ja kerget mõtisklust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing