Enneolematu Marsi-projekt algab 2018. aastal

11. juuli 2008, 18:35

Mehitamata missioon, mille eesmärgiks on
tuua Marsilt Maale kivimiproove algab esialgse tähtaja kohaselt 2018.
aastal.

Marsilt proovide toomine kujuneb kõigi aegade keerukaimaks ja kulukaimaks kosmosemissiooniks, kirjutas BBC.

Kuid Maale toodud kivimiproove on võimalik maapealsetes laborites uurida palju täpsemalt ja põhjalikumalt kui näiteks Marsile saadetud kulgurite või maandurite pardale ehitatud kaugjuhitavate seadmete abil.

Suurejoonelist kava ettevalmistav töörühm on sel nädalal Pariisis toimunud kohtumisel kokku pannud missiooni esialgse plaani ja eesmärgid. Avaldatud raporti järgi tuleb siiski ületada ridamisi takistusi.

USA kosmoseagentuuri NASA Marsi-uuringute programmi juht Doug McCuistoni sõnul tähistab aastanumber 2018 Marsi-proovide Maale toomise ajajärgu algust. Raporti järgi võib sõltumata missiooni algusajast kuluda vähemalt viis aastat, enne kui Marsilt õnnestub Maale tagasi toimetada umbes pool kilogrammi kivimi- ja atmosfääriproove. Eesmärk on nii ambitsioonikas, et kõik riigid, kellel on jõudu kosmose uurimises kaasa mängida, peaks oma jõud ühendama.

Prantsuse kosmoseuuringute keskuse asedirektor Stephane Janichewski sõnul on vägagi suurt väljakutset kujutava projekti õnnestumiseks vajalik vähemalt see, et Euroopa ja USA teeks omavahel koostööd.

Kui kõik läheb kõige optimistlikuma stsenaariumi järgi, stardib USA kanderakett Atlas A 551 2018. aastal, pardal kulgur või maandur, mis maandub Marsile, et koguda kivimiproove, mis annaksid võimalikult laia pildi planeedi geoloogilisest minevikust.

Sellel aparaadil oleks kaasas väike transportrakett, mis stardiks Marsi pinnalt, kivimiproovid pardal ning vabastaks proove sisaldava konteineri Marsi orbiidil.

2019 stardiks Maalt kanderakett Arianne 5, mille pardal on Marsi orbiidile tiirlema mõeldud emalaev, mis võtaks pardale transportraketi poolt Marsi orbiidile tiirlema lastud kivimiproovide konteineri.

Seejärel asuks kosmoselaev, proovid pardal, pikka teekonda Maa suunas ning laseks konteineri Maa atmosfääri jõudes lahti.

„Kõikvõimalikest kohtadest, mis pakuvad huvi selles suhtes, kas kusagil universumis võis kunagi olla elu, on Marss kõige kergemini ligipääsetav,“ seisab eelraportis.

Esialgsete hinnangute järgi võiks kogu kivimiproovide Maale toimetamise projekt maksma minna 3-5,5 miljardit eurot.

Loe ka Novaatori varasemat lugu: Võimatu missioon: Kuidas tuua Marsi kiviproovid tagasi Maale?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2008, 12:40
Otsi:

Ava täpsem otsing