Eesti tudengid ehitavad kosmosesatelliiti

15. juuli 2008, 14:22

Tartu ja Tallinna üliõpilased hakkavad
ehitama satelliiti eesmärgiga saata see Maa orbiidile.

Ettevõtmine on ainulaadne, sest kuigi Eesti teadlased on ehitanud Nõukogude Liidu kosmoseprogrammi tarbeks kõrgtehnoloogilist aparatuuri, pole viimased 15 aastat selles vallas midagi tehtud. Kunagi varem pole eestlased satelliite ehitanud ega neid orbiidile andmeid edastama lähetanud.

Tartu Ülikooli füüsika instituudi kosmose- ja militaartehnoloogia töörühma juht Mart Noorma sõnul vastab tudengisatelliidi suurus rahvusvahelistele reeglitele: mass 1 kilogramm ja ruumala 1 liiter.

See, mida satelliit kosmoses tegema hakkab, on Noorma sõnul praegu veel lahtine. Võimalikud variandid on kaugseire, astronoomiauuringud või mõni meelelahutuslikum ülesanne. „Näiteks saab noormees selle satelliidi abil saata sõnumeid, mida teisel pool maailma asuv tüdruksõber maha laeb,“ tõi Noorma näite.

Tehiskaaslase üleslennutamine läheb minimaalselt maksma 400 000 krooni. Võimalik oleks selles vallas teha koostööd Venemaa, India, Euroopa kosmoseagentuuri või NASAga.

Noorma sõnul on projekti esimeses faasis õnnestunud hankida 200 000 krooni, mis on vajalik Tartusse ülikooli füüsikahoone katusele tugijaama ehituseks. Samuti on kaks projektiosalist saanud stipendiumid välismaal õppimiseks. Silver Lätt töötab aasta Euroopa kosmoseagentuuri juures ning Kaupo Voormansik õpib Skype’i toel aasta rahvusvahelises kosmoseülikoolis.

Satelliidiehitajate hulgas on üliõpilasi nii Tartu Ülikoolist kui Tallinna Tehnikaülikoolist. Tudengid peavad lisaks satelliidi valmisehitamisele leidma ka rahastajad, saama loa satelliidi kosmosesse lennutamiseks ning leidma seadmele rakenduse. Õppejõud aitavad vaid nõuandva häälega.

Paljudes maailma ülikoolides ehitavad tudengid satelliite, eriti levinud on see USA ülikoolides. Esimene Euroopa tudengite kätega ehitatud satelliit lennutati Venemaa kanderaketiga üles 2005. aasta sügisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2009, 15:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing