Eksperimentaalne Alzheimeri tõve ravim toimib hämmastavalt kiiresti

15. juuli 2008, 12:14

Ajus vase- ja tsinkioonide käitlust
reguleeriv katseravim PBT2 parandab märkimisväärselt geneetiliselt esile
kutsutud Alzheimeri tõvega hiirte vaimset seisundit.

Sellele viitavad selged muutused hiirte käitumises ilmnevad juba paari päevaga, näitab ajakirjas Neuron avaldatud uurimus, kirjutas Eesti Geenikeskus.

Enamasti peale 65ndat eluaastat algav Alzheimeri tõbi on raske närvisüsteemi haigus, mis põhjustab praegusel ajal lõviosa dementsuse juhtudest. Kuivõrd Alzheimeri tõvesse haigestumine maailmas kasvab, on selle haiguse uurimine muutunud väga populaarseks teadusteemaks.

Kuigi Alzheimeri tõvele pole siiani leitud head ravimit, on tänu mahukale uurimistööle üsna hästi teada haiguse tekkepõhjus: sünapsitesse ehk neuronitevahelistesse kontaktidesse moodustuvad amüloid beeta (Aß) nime kandva peptiidi ladestused, mis takistavad neuronite suhtlemist. On teada, et sünapsi normaalseks talitluseks olulised vase- ja tsinkioonid osalevad selliste ladestuste moodustumisel. Üldistatult võib öelda, et sünapsi sees annavad üleliigsed vase ja tsingi kogused Aß-ladestuste tekkele hoogu juurde, rakusiseselt aga käivitavad mehhanisme, mis nendega võitlevad. Alzheimeri tõve puhul näib olevat paigast nihkunud tasakaal nende metallide rakusisese ja -välise reservuaari vahel.

Austraalia teadlaste poolt juhitud töös uuriti vase- ja tsinkioone siduva ravimi PBT2 mõju Aß-ladestustele, mis tekivad transgeensete, nn Alzheimeri hiirte ajus. Suukaudselt manustatud PBT2 käivitas tundide jooksul Aß-ladestuste lagundamise, üllatuslikult aga võimaldas juba paari päeva pärast täheldada paranenud ajutegevusele viitavaid märke hiirte käitumises.

PBT2 on läbimas kliiniliste katsetuste viimaseid etappe. Kui suurtes katsegruppides ei ilmne ootamatuid kõrvaltoimeid, jõuab ravim tõenäoliselt lähiaastate jooksul abivajajateni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2008, 20:10
Otsi:

Ava täpsem otsing