Tõnis Oja • 15. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kas õudusunenägu jõuab lõpule?

Nokia aktsionäridele võib lohutuseks öelda, et tänu 71protsendilisele hinnatõusule möödunud aastal, on põhjanaabrite majanduse lipulaeva investeerijatel läinud märkimisväärselt paremini. Arco Vara, Baltika ja Ekspress Grupi aktsionäride vara kahanes ka terve eelmise aasta jooksul, Tallinki aktsionärid on pidanud investeeringute haihtumist jõuetult pealt vaatama tervelt kaks ja pool aastat.

Juba homme, pärast seda, kui Nokia avaldab kolmanda kvartali majandustulemused, peaks selgeks saama, kas investorite viimase poolaasta õudustele saabub lõpp või jätkuvad need veel määramata aja. Möödunud aasta novembris 28,6 euroni kerkinud Nokia aktsiatega kaubeldi eile 15,5 euro tasemel.

Olukord mobiiltelefonide turul on keeruline. Maailmamajanduse jahtumine on vähendamas nõudlust telefonide järele. Analüüsikeskus Gartner teatas esmaspäeval, et alandas selle aasta kasvuprognoosi varasemalt 10 kuni 15 protsendilt kümnele-üheteistkümnele. "Möödunud kuul hakkas majanduskeskkond mõjutama negatiivselt nii arenevaid turge kui ka küpseid," vahendas analüüsikeskuse mobiilseadmete üksuse juhi Carolina Milanesi sõnu uudisteagentuur Reuters.

Hoiatavaks märgiks oli turuosalt viies mobiiltelefonide tootja SonyEricsson, kes hoiatas 27. juunil, et teises kvartalis kasumit ei saadud. Nõrkade tulemuste põhjuseks peab Rootsi-Jaapani ühisettevõte väikest nõudlust kallimate telefonide järele. Just kallimate telefonide segmenti mõjutab turul uus ja väga suure potentsiaaliga tegija Apple, mille reedel turule tulnud 3G iPhone'e müüdi nädalavahetusel kokku enam kui miljon. Kui Apple tõi aasta tagasi turule iPhone'i, müüdi neid esimesel nädalavahetusel 270 000.

Tõsi, kui võtta arvesse mobiiltelefonide globaalset turgu, on iPhone'i turuosa veel mikroskoopiline. Gartneri arvutuste kohaselt müüs Nokia esimeses kvartalis 115 miljonit telefoni, kokku müüdi samal perioodil 294 miljonit üksust. Tuleb aga arvestada, et seni on iPhone'e ametlikult müüdud vaid mõnes üksikus riigis ning möödunud reedest kuulub ametlike turgude hulka 21 riiki. Peagi peaks nende riikide hulk ulatuma seitsmekümneni, kaasa arvatud Eesti.

Enskilda Securitiesi analüütiku Mats Nystromi hinnangul on just kallimate telefonide müügi tulemused otsustava väärtusega kogu ettevõtte tulemuste jaoks. Möödunud aastal andis segment 14 protsenti Nokia müügimahust, aga segmendi käive moodustas enam kui 35 protsenti kontserni kogukäibest. Deutsche Banki analüütikute hinnanul on oluline ka müük Euroopas, sest siinse veidi vananenud tooteportfelli tõttu võib Nokia olla kaotanud turuosa Lõuna-Korea Samsungile. Loomulikult sõltub tulevikus palju ka sellest, kuidas hakkab Euroopas minema iPhone'il.

Samas on Nokia eelis just laialdane portfell ja see annab Nystromil alust uskuda, et Nokia on säilitanud oma globaalse turuosa 40,5% tasemel. USA pankade analüütikud on aga pessimistlikumad ja ennustavad soomlaste ettevõttele turuosa kaotust. USA turg on olnud Nokia kirstunael, kus turuosa on kukkunud juba alla kümne protsendi taseme.

Analüütikute hinnangute konsensuse kohaselt sai Nokia teises kvartalis kasumit 36 euro senti aktsia kohta võrrelduna 23 sendiga aasta tagasi. Käive kasvas prognooside kohaselt kahe protsendi võrra 12,84 miljardi euroni.

Aga see, kui kaua Nokia aktsionäride õudusunenägu veel kestab, ei sõltu mitte niivõrd teise kvartali tulemustest, vaid sellest, mida tegevjuht Olli-Pekka Kallasvuo koos teiste juhtidega järgmiste kvartalite väljavaadetest räägib. Jaanipäeval oli Nokia finantsjuht Richard Simonson igatahes optimistlik, kinnitades, et Nokial on teiste ees eelis kõikides segmentides nii üliodavas kui ka nutitelefonide turul.

Loo autor omab Nokia ja Apple'i aktsiaid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt