Liis Kängsepp • 15. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Sonny Aswani kakleb Eesti Energiaga toetuste pärast

Suurinvestor Sonny Aswani on vihane Eesti Energia peale, kes keelduvat tema paberivabrikule Kehras maksmast toetust, mida ettevõttel rohelise energia tootjana on õigus saada.

"Kogu olukord tekitab minus täielikku vastikust," ütles Sonny Aswani, kelle ettevõttesse Horizon Tselluloosi ja Paberi AS on viimase kaheksa aastaga investeeritud üle miljardi krooni, osa sellest taastuvenergia tootmise arendamisesse. "Ma olen otsustanud Kehrasse rohkem mitte investeerida," lisas Aswani.

"Oleme palju teinud, aga praegu oleme kimpus tõusvate elektri- ja gaasihindadega," selgitas ta. "Eesti Energia kohtleb meid täiesti ebaõiglaselt - meil oleks õigus saada rohelise energia toetust umbes miljon krooni kuus, aga selle asemel jooksen ma ühest kohast teise nagu ahv, samal ajal kui Eesti Energia hoiab endale soodustused, millele Horizonil õigus oleks, ja lubab minu ettevõttes elektri üldse välja lülitada."

Horizoni tegevjuhi Sunil Marwahi sõnul on nad Eesti Energiaga kembelnud umbes kuus kuud ning kuigi Eesti Energia on tänaseks neile oma lahenduse pakkunud, on see Marwahi hinnangul Horizonile kahjulik.

"Nad on meile teinud sellise kokkuleppe, et kaotame aastas umbes 30 protsenti soodustustest," sõnas Marwahi. "See on minu hinnangul umbes 4 miljonit krooni aastas."

"Kuna elektrienergia tootmisseade asub ettevõtte sees ning sellega toodetud elektrienergiat ei ole Eesti Energia võrku antud, ei olnud võimalik ettevõttel saada toodetud taastuva energia eest elektrituruseadusega ettenähtud toetust," kommenteeris olukorda Eesti Energia pressiesindaja Iveri Marukashvili.

"Praeguseks on vastavad võimalused loodud ja vajalikud lepingud sõlmitud. Sellega on toetusskeemi rakendamine juba käivitunud," ütles Marukashvili.

Rohkem Eesti Energia küsimusi kommenteerima ei nõustunud.

Singapuri ärimees Sonny Aswani loodab endise tekstiilivabriku Baltex 2000 hoonete renoveerimisega lõpule jõuda 2010. aastaks.

"Detailplaneeringu loodame saada selle aasta lõpuks," sõnas Aswani. "Asjad on praegu natuke aeglased, aga nad liiguvad. Oleme õnnega koos - meie kinnisvaraäri pole kellelegi võlgu."

Aswani hinnangul asub kinnistu hea potentsiaaliga kohas. "Me arendame seda projekti aeglaselt, aga kindlasti hea kvaliteediga," kiitis Aswani. "Kui rahaline seis lubab, soetan kindlasti ka endale sinna korteri," heitis mees nalja.

Umbes poolteist aastat tagasi müüs Aswani taanlastele endise Kommunaari saapavabrikuhoone Laki tänaval. Tehingu hinda Aswani öelda ei soovi. "Ma müüsin selle maha täpselt õigel ajal," oli mees tehinguga rahul, "ma ei usu samas, et nad maksid hoone eest liiga palju või liiga vähe."

Eesti kodanik Aswani elab hetkel peamiselt Singapuris, Eestist kolis ta minema umbes aasta eest. Kuna Aswanile kuulub Eestis mitmeid ettevõtteid, toob rännutee teda viis-kuus korda aastas siiski Eestisse.

"Ma olen siin tegutsenud juba 13 aastat, seda on liiga kaua, et oma ärid nüüd lihtsalt niisama maha müüa," sõnas Aswani. "Aga Eestis on muutunud keeruliseks."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt