Sirje Rank • 15. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

USA valitsuse abikäsi ei rahustanud investoreid

Uueks mõõnarekordiks sai dollar kirja 1,6038 dollarit eurost ning esmaspäeval Stockholmis jõudsas tõusus olnud Swedbanki (+6,1) ja SEB (+3,7) aktsiad olid eile finantssektorit tabanud üldises languses jälle miinuses. Põhjuseks süvenev pessimism USA finantssüsteemi stabiilsuse ja majanduse väljavaadete pärast.

Esimese hooga reageerisid turud esmaspäeval positiivselt, kui said kinnitust, et USA võimud kahel suurimal kinnisvarakrahhist raskustesse sattunud kodulaenufirmal Fannie Mae ja Freddie Mac kokku kukkuda ei lase.

USA valitsus teatas, et on valmis neile piiramatult raha juurde laenama ning vajadusel ajutiselt aktsiaid ostma. USA keskpank aga avas neile juurdepääsu hädaabilaenudele, mis olid algselt mõeldud vaid kommertspankadele. Kahepeale on Fannie ja Freddie portfellis või garantiiga enam kui 5 triljoni dollari eest USA eluasemelaene, mis moodustavad turust ligi poole. Lisaks on nende aktsiatesse ning võlakirjadesse investeerinud üle triljoni dollari välisinvestorid eesotsas Hiina riigiga Rootsi pensionifondideni välja, keda nüüd USA maksumaksja peab välja aitama.

"Fannie ja Freddie on globaalsete kapitaliturgudega sedavõrd läbi põimunud, et nende kollaps ei tõukaks langusesse mitte üksi USA majandust, vaid vallandaks globaalse depressiooni," kirjutasid Barclays Capitali analüütikud.

Kergendus turul jäi aga üürikeseks. Lisaks Freddie ja Fannie probleemidele varises läinud nädalal kokku California pank IndyMac. See on esimene pangakrahh pärast 1984. aastat ning lõi kõikuma usalduse teistegi väiksemate ja keskmise suurusega pankade vastu, millele valitsus ilmselt appi ei tõtta.

Juba esmaspäeval kukkusid mitme USA panga aktsiad, eile levis langus üle Aasia ja Euroopa. Ajaleht New York Times spekuleeris, et veel vähemalt 150 USA väiksemat panka riskib kollapsiga.

"USA valitsuse kriisipakett jahutab kõrges palavikus haige laupa, kuid ei ravi," ütles Chevreux Nordicu analüütik Raymond Alfvén agentuurile TT.

Ehk teisisõnu - valitsuse päästerõngas Freddie'le ja Fannie'le ei hoia tagasi halbade laenude kasvu. Iga päev kaotab 8000-9000 Ameerika majapidamist hüpoteegi väljalunastamisõiguse.

"See on süsteemne finantskriis, mille lõppu ei paista," ütles Ney Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini agentuurile Bloomberg. "See on kokkutõmbuva majanduse ning kasvavate laenu- ja finantskahjumite nõiaring."

Eriti raske on USA keskpanga juhil Ben Bernankel, kellel ühelt poolt oleks vaja USA majandust ja eluasemeturgu ergutada, teisalt ohjata inflatsiooni ning dollarile tuge anda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt