Maad ohustava asteroidi teekond arvutati hiigelveaga

16. juuli 2008, 10:02

Siiani püüdsid asteroidide uurijad jätta
muljet, et nad teavad, kuidas liigub hetkel Maa jaoks kõige ohtlikumaks
liigitatud taevakeha.

Tegelikkus on teine: teadlastel on vaid ähmane ettekujutus sellest, kui suure tõenäosusega võib asteroid Apophis Maaga kokku põrgata. Lisaks võivad USA eelarvekärped lõpetada teleskoobi töö, mis võiks olukorrast kõige varem selgust tuua, kirjutas New Scientist.

Apophis avastati 2004. aastal, sellest ajast saadik on asteroidide uurijad hinnanud tõenäosust, mille järgi võiks Maad 2036. aastal ohustada asteroidikokkupõrge.

Avastamise järel hinnati kokkupõrkevõimalust suhtega 1:38, see pidanuks juhtuma 13. aprillil 2029. Kuid peagi lisandus asteroidi kohta uut infot, mille abil õnnestus keha orbiit täpsemalt välja arvutada. 2029. aastal möödub Apophis Maast 36 000 kilomeetri kauguselt, ehk umbes 9000 kilomeetrit lähemalt, kui need Maa tehiskaaslased, millega jälgitakse ilmastikku.

270-meetrise läbimõõduga taevakeha ei kujuta Maale nii suurt ohtu, et see võiks kaasa tuua samasuguse väljasuremislaine, mis viis siit planeedilt dinosaurused. Küll aga võib kokkupõrge kaasa tuua hiidtsunami, mille hävitavaid tagajärgi on raske ennustada.

Maa külgetõmbejõud võib asteroidi orbiiti muuta ning nüüd arvatakse, et uus kokkupõrkeoht võib Maad ähvardada 13. aprillil 2036. aastal, selle tõenäosuseks peetakse hetkel 1:45 000.

Kuid nüüd on ilmnenud, et tegelik kokkupõrke risk on teadmata, sest arvutustest jäeti osa füüsikalisi parameetreid välja. USAs Californias Pasadenas NASA laborites töötav Jon Giorgini, kes töötab NASA Maa lähedaste objektide programmi heaks, ütles, et tegelikku kokkupõrke tõenäosust pole võimalik hinnata, sest see sõltub hetkel tundmatutest füüsikalistest parameetritest.

See, kas kokkupõrge tuleb, sõltub sellest, mis juhtub 2029. aastal, mil Apophis möödub Maast väga lähedalt. Selle käigus võib Maa gravitatsioon muuta asteroidi orbiiti sel määral, et kui asteroid 2036. aastal uuesti Maa lähedale jõuab, on see juba otse kokkupõrkekursil.

Giorgini sõnul on arvutuste puhul peamiseks probleemiks asjaolu, et neis ei arvestatud, et Maa pole oma kujult täiuslik kera. See aga muudab Maa gravitatsioonivälja ning just see asjaolu võib määrata, kuidas Maa muudab asteroidi orbiiti, kui see Maa lähedalt möödub.

Kuid veelgi suurem viga tuleb sisse sellest, kuidas asteroid päikesevalguses kiirgab, väidab Giorgini. Kiirgus tekitab väikese jõuvälja ning asteroidi soojemad piirkonnad kiirgavad rohkem. Seda fenomeni nimetatakse Yarkovsky efektiks ning selle järgi võivad praegu tehtud arvutused asteroidi teekonna kohta olla nii ekslikud, et viga võib olla miljoneid kilomeetreid. Giorgini esitleb oma arvutusi homme Baltimore’is toimuval asteroidide, komeetide ja meteooride alasel konverentsil.

Ühtlasi oleks vaja teada, kuidas Apophis pöörleb, kuid seni pole olnud võimalik seda mõõta. Esimene võimalus selleks oleks 2013. aastal, kui Apophis möödub Maast mõne miljoni kilomeetri kauguselt. Mõõtmisi saaks teha Puerto Ricos asuva 305-meetrise raadioteleskoobi Arecibo abil.

Mõõtmistel võib muidugi ka ilmneda, et asjaolud, millele Giorgini praegu tähelepanu juhib ei määra midagi ning tegelik kokkupõrke tõenäosus on oluliselt väiksem.

Paraku on USA rahvuslik teadusfond hetkel kaalumas Arecibo rahastamise lõpetamist. Kogu loo juures on irooniline see, et kui teleskoop sulgeda, tuleb asteroidi uurima saata ülikallis kosmoseaparaat. USA esindajatekoda on tellinud NASAlt sellise missiooni ettevalmistused, hetkel on eelarve ootamas senati kinnitust.

Californias La Canadas asuva kosmoseinstituudi teadlase Alan Harrise sõnul võimaldab Apophis teada saada, kui limiteeritud on tegelikult meie võime arvutada välja asteroidide teekondi. Tema sõnul ei tea inimkond hetkel veel midagi suurest osast asteroididest, mis võivad kujutada Maale ohtu. Mõni neist võib suure tõenäosusega Maaga kokku põrgata veel enne 2036. aastat.

Loe ka Novaatori varasemaid lugusid samal teemal: Ohtlik taevakeha ohustab Maad

Kuidas võidelda asteroidiga

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 22:25
Otsi:

Ava täpsem otsing