Magaja aju teeb une ajal tööd

16. juuli 2008, 16:13

Osa inimesi väidab, et kõige paremad mõtted
ja lahendused tulevad neile pähe unes. Leidub neidki, kes soovitavad keerulise
probleemi õhtul kõrvale visata ja öösel korralikult magada – hommikuks on
lahendus justkui iseenesest olemas.

Nüüd on teadlased leidnud, et see toimib tõepoolest, kirjutas The Guardian. Selleks uuriti ajuskännerite abil vabatahtlike ajusid ning ilmnes, et uni aitab kaasa ajus uute seoste tekkele, soodustades nii õppimist ning tugevdades mälu.

Sophie Schwartz Genfi ülikoolist palus vabatahtlikel jätta meelde tundmatute inimeste nägusid või siis jälitada kangi abil arvutikuvaril liikuvat täpikest. Osal rühmast lubati magada, teistel mitte.

Ülesannet korrati ka järgmisel päeval, kui vabatahtlike ajus toimuvat järgis samaaegselt ka skänner. Ilmnes, et uni aitas omandatud kogemustest õppimisele kaasa.

Ajus toimunud muutused olid lokaalsed ning kooskõlas ülesandega, millega vabatahtlik oli eelmisel päeval tegelenud. Näiteks neil, kes pidid meelde jätma tundmatuid nägusid olid toimunud muutused ajukoore osas, mis vastutab nägude äratundmise eest. Schwartz esitleb oma tulemusi Euroopa neuroteadlaste kohtumisel Genfis.

Tulevikus püüab ta välja selgitada, kas samu teadmisi ära kasutades on võimalik õppimisvõimet parandada ning kuidas mõjutavad unehäired inimeste emotsionaalset ja käitumuslikku hakkamasaamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 22:25
Otsi:

Ava täpsem otsing