Lapsesaamise tulevik: laboribeebid ja rasedad vanaemad

17. juuli 2008, 10:05

Tehisüsk ja katsed laboris kasvanud
inimembrüotega on 30 aasta pärast saanud tavaliseks ning keegi ei kahtle enam
sellise tegevuse eetilisuses, ennustab paljude teadlaste arvamusi koondav
raport.

See tulevikustsenaarium võib hetkel tunduda sama šokeeriv nagu 30 aastat tagasi tundus jutt katseklaasilastest, kirjutas LiveScience. Just 30 aastat tagasi tuli maailmas ilmale esimene katseklaasibeebi Louise Brown. Tänapäeval on katseklaasilastest saanud rutiinne reaalsus.

Värske ajakiri Nature toob ära pika ülevaate võimalustest, mida tulevik võib tuua lastesaamise vallas ning milliseid edusamme teeb selle ajaga meditsiin.

Mõned ennustused, mille teadlased välja pakuvad:

* Lapsi võivad saada nii imikuid kui ka saja-aastased. Viljatus pole enam probleem.

* Laborites on võimalik valmistada spermat või munarakke kõigile.

* Pluripotentsetest tüvirakkudest (ehk tüvirakkudest, mis on võimelised arenema ükskõik millisteks keharakkudeks) valmistatud seemne- ja munarakkudest saab teha inimembrüoid.

* Looted kasvavad laboritingimustes kunstliku platsenta sees ning nabaväädid on ühendatud aparaatidega.

* Embrüostaadiumis aitab nn geneetiline kassett korrigeerida lapse geene, vältimaks raskeid geenidest põhjustatud haigusi.

Kuigi embrüoid saab kasvatada laboritingimusis, kahjulikke geenimutatsioone saab korrigeerida ja samuti on võimalik sisse viia soovitud parandusi, jääb siiski midagi ka püüdmatuks. Disainlapsed, mis on kokku pandud vastavalt tellija soovile ei ole siiski võimalikud, sest geenid üksi ei taga, et sünnib täiuslik laps.

Kunstlik viljastamine odavneb oluliselt, protseduuri hind ei ületa enam 1000 krooni. Nii saavad seda lubada endale ka arenguriikide viljatud naised.

Üks asi jääb siiski samaks: tavaline seks jääb lastesaamisel siiski valdavaks abinõuks. „See on odavam ja oluliselt lõbusam, siin ei muutu 30 aastaga midagi,“ ütles Washingtoni John Hopkinsi ülikooli reproduktiivgeneetika osakonna juhataja Susannah Baruch.

Loe ka Eesti viljatusspetsialist Andrei Sõritsa kommentaari: Me võime ka praegu saja-aastase rasestada

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing