17. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Naissaarel kuuleb katkuaja lugusid

"Katkuaja lood" koosneb Eesti katkupärimusest: muinasjuttudest, pajatustest, mälestustest, legendidest ja lauludest, aga ka mõistatustest, loitsudest ja vanasõnadest. "Lisaks lugusid viimaselt kamassilt Klavdia Plotnikovalt, tšuktši nõianägemusi, neenetsite ja nganassaanide nõialaule, isurite laule ja karjalaste itke," loetles teine lavastaja Anne Türnpu.

Erilist rahvaluulelembust ja erialast ettevalmistust lavastuse mõistmiseks vaja ei lähe. Türnpu sõnul on tegijate sooviks koos vaatajatega kõnelda hingekestega, kes katku all kannatasid või kannatavad. Viimase näiteks tõi ta ühes proovis Kaie Mihkelsoni lausutu: "Hall poiss ajab oma katkukepi meile ribide vahele ja ütleb: "Osta Mazda, sul on seda vaja!" Ja kes selle üle kas või mõtlema jääb, on surnud. Või natuke rohkem surnud kui enne."

"Katkuaja lugude" sünnitee on üsna pikk ja ulatub aega, mil Anne Türnpu lavakoolis katkuteemani jõudes mõtles, kuidas oleks näitlejana katkutohtrit kehastada - silme ees kalliskivid, nina maarohtude sisse kinni lõksutatud, habrast tasakaalu rikkumas mitmemeetrine pootshaak, millega katkuhaigeid majadest välja tõmmata. Kuidas ta liigub ja kuidas kõlavad ta hüüded ning mida ta võib mõelda eestlastest ja katkust. Kirjandusmuuseumist ja ilmunud pärimuskogumikest hakkas tasahilju kogunema katkulugusid ning rõõmu tegi, kui aastal 1997 ilmus Reet Hiiemäe katkupärimuse raamat.

Kui Anne oli seda Eva Klemetsale lavastusmaterjaliks pakkunud ja too mõneaastase mõtlemise järel kutsus esimese endale lavastamisel appi, hakkaski töö materjaliga pihta. "Lõikusime ja kleepisime, vaatasime, kust saab katkule küüsi taha ajada," meenutas Anne Türnpu.

Lõpuks olid sellega nakatatud kõik osalejad, nii näitlejad kui ka kunstnikud, kes kõik otsisid ja vahetasid, näitasid ja taipasid.

Nüüdseks on tema sõnul mingil hetkel üle pea kasvanud materjal dramaturgi abi ja kõigi ühistöö tulemusena vormitud lavastuse tekstiks, mis enam-vähem koos on. Sellest, mis osaliste peadest ja kätest läbi on käinud, saaks aga Türnpu sõnul teha veel vähemalt kolm lavastust.

"Katkuaja lood" esietendub 22. juulil Naissaarel Omari küünis ja seda mängitakse kuuel järjestikusel päeval.

Autor: Ülle Hallik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt