Tuglas teki all, teised ta ümber

Tea Taruste 18. juuli 2008, 00:00

Esietenduste hõng on ikka eriline. 11. juulil jõudis publiku ette MTÜ R.A.A.A.M järjekordne lavatükk Eesti kultuuritegelasest. Seekord on fookuses Friedebert Tuglas, kelle elu 1950ndate Eesti NSVs on sõnadesse vorminud Andrus Kivirähk.

Näitemäng, kus tegelasteks Tuglaste-paari kõrval teisigi kirjandusloost tuntud persoone (Eduard Hubel, Muia Veetamm, Aadu Hint), sügavat kultuuritausta ja ajastu teadmist ei eelda. Samas tõdes üks esietendusel viibinud väliseestlane, et ega ta sellest elust Eestis 1950ndatel hästi aru saa ning kahtlemata on mitmekesisema ja sügavama elamuse saamiseks ikka hea, kui Tuglasel ja Tammsaarel vahet teed.

Kohe esimeses stseenis tehakse selgeks, et Tuglas on rahvavaenlane ja põlu all. Teatrikeelde tõlgituna tähendab see, et näitleja Raimo Pass, kes kehastab Tuglast, ronib voodisse ja talle pannakse valge pitsiline voodikate peale, mille all ta siis vagusi istub. Laval trooniva Tuglaste voodi ümber kogu tegevus käibki. Seal loeb Elo (Kleer Maibaum) oma Friedale lugusid ette, sinna hüppab Aadu (Gert Raudsep), et oma abieluprobleeme pihtida.

Tuglastel õnnestus väärikus säilitada ka nõukaajal. Etenduseski tungis välismaailm Tuglaste majja, aga Tuglastel välist küll vaja polnud. Harmoonia säilitamise eest tuleb autasu anda muidugi Elo Tuglasele. Iga suurmehe seljataguse kindlustab naine.

Kivirähki Elo tuleb laval toime üle jõu käivate asjadega: lükkab vanni, et Tuglas tuuletõmbuse käes ei kannataks, lõhub vajadusel ahju ja saab hakkama sunduslikult kaasüüriliseks pandud Muiaga (Maria Soomets) - keeleoskamatu kirjaneitsiga. Aplaus Soometsale, kes Muiana täpse ja särava rolli teeb!

Kivirähki tekstid on ikka pakkunud veidraid ja äraspidiseid seoseid ning ootamatuid vinjette. Ja seda teades oodanuks lavastuselt veel paksemaid värve, veel jaburamaid karaktereid ja veel teravamate kontrastide kujundamist Tuglaste elu ja tolle aja elu vahel.

Ingomar Vihmari lavastust "Keiserlik kokk" mängitakse Viinistu katlamajas juulikuus veel seitse korda. Muuseas, Elo Tuglase "Tartu päevik" on Apollo raamatupoes TOP-raamatute pingereas viiendal kohal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing