Näitlejad võtavad kopsakaid dividende

Gert D. Hankewitz 21. juuli 2008, 00:00

"Põhitegevus... Tegelikult ei oskagi öelda, mis see on. Ei ole tegelikult vahet ka, sest mul on ükskõik, millega elatist teenida," ütleb pika järelemõtlemise peale firmajuhist Jan Uuspõld .

Enamik inimesi ei tunne Uuspõldu firmajuhi ega omanikuna, pigem hea näitlejana. Aga vot - kõigele lisaks on näitleja loonud endale ka teise, juriidilise isiku nimega Monoteater.

Kui uskuda äriregistrit, on tolle firma põhitegevuseks filmide ja telesaadete tootmine, ent firmaomaniku enda sõnul ta sellist piiri tõmmanud pole. "Võib tellida mida iganes," ütleb Uuspõld naerdes. Nii reklaamibki mees end internetis kui universaalset inimest, kes võib pakkuda nii stand-up kava kui ka õhtute konfereerimist.

Millest aga tulid eelmise aasta poole miljoni kroonine käive ning 122 378kroonine kasum, seda Uuspõld ei reeda, nagu ka seda, mis tulemusi ta selleks aastaks ootab. "Ma ei taha seda teile öelda," sõnab ta konkreetselt ning lisab, et on ise siiski mingid kalkulatsioonid teinud. "Sel aastal tahaks ühe näitemängu välja tuua. Oktoobris või nii," paljastab mees ning arutleb, kas miljon krooni on selline maagiline number, millist kasumit oodata või mitte. "Parem oleks miljon eurot," leiab ta. Aga kui aus olla, on Uuspõld näitlejatest firmaomanike seas veel väike tegija ning näiteks Marko Matvere või Ivo Uukkivi mõõtu välja ei anna.

Uukivi on loonud reklaamifirma U8, kust mees ka üle-eelmisel aastal 900 000 krooni dividende võttis. Praegu puhkusel viibiv Uukkivi jääb firmajuhi staatusest rääkides tagasihoidlikuks. "Tegin firma oma loominguliste projektide läbiviimiseks, kuna teisiti osutus see keeruliseks, et mitte öelda võimatuks," on ta varem öelnud. Mehe sõnul pole tal plaanis näitlemisest loobuda ning ärimeheks hakata. Rääkides numbritest, siis tegi Uukkivi ettevõte üle-eelmisel aastal 2,3 miljonit krooni käivet, teenis miljon krooni kasumit ning omab praegugi 1260 Arco Vara aktsiat.

"Teate, ei tea, ei oska üldse öelda," räägib aga osaühingu Kapukas omanik Eesti Draamateatri näitleja Tiit Sukk vastuseks küsimusele, millal tema võiks võtta sarnaseid dividende kui kolleeg Uukkivi. "Teatrivälisest tööst: mängin seriaalides, olen multifilme dubleerinud," ütleb ta lühidalt, millest tuli mullune tulu.

Kui 2006. aastal võttis Matvere oma kontsertide lavastamise ja etendamisega tegelevast firmast jaotamata kasumi arvel välja puhtalt miljon krooni, siis eelmisel aastal teenis ettevõte umbes sama palju - 998 906 krooni - brutona kasumit.

Saadud summat intervjuusid andmast keelduv näitleja välja ei võtnud, vaid kandis jaotamata kasumi arvele, kuhu oli kogunenud samuti veidi üle miljoni krooni.

2006. aastal oli kasum vaid 0,65 miljonit krooni.

Matvere firma Seekrank (saksa keeles Merehaige) eelmise aasta suurprojekt oli näitleja enda ning Jaan Tätte ühine kontsert, mille käigus lahutati meelt üle Eesti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing